Upał w pracy da się przeżyć
2013-07-17 00:40
Upał w pracy © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Upał w pracy: obowiązki pracodawcy
Nasz organizm ma swój rytm. Warto go dobrze poznać, aby z radością i efektywnie wykonywać powierzoną nam pracę. Człowiek w ciągu doby posiada zazwyczaj dwa momenty zwiększonej aktywności. Jest to poranek – oczywiście po skutecznym rozbudzeniu się - oraz popołudnie.Wiedząc, że nasz poziom aktywności jest najwyższy ok. godziny 10 warto to uwzględnić w naszym planie dnia i na tę godzinę zaplanować ważne spotkanie lub trudne zadanie do zrobienia. Człowiek rano jest najbardziej kreatywny i pełny energii. Mądre rozplanowanie dnia zwróci się nam z nawiązką – szczególnie w porze lata, kiedy upał dodatkowo może dać się we znaki – radzi Krzysztof Inglot Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.
fot. mat. prasowe
Upał w pracy
Kolejny czas wzmożonej aktywności przypada zazwyczaj na godzinę 15-16. Jest to dobry czas na dokończenie rozpoczętych zadań, szczególnie, jeśli jest to praca odtwórcza. Do kiedy trwa dobra passa? Według psychologów wyż trwa do około godziny 18, a potem pojawia się zmęczenie i mniejsza zdolność koncentracji. Najmniej efektywnym czasem jest też godzina 12-14, gdy stajemy się głodni i zmęczeni po porannym wysiłku.
Jeśli mamy wpływ na zorganizowanie naszego dnia w pracy pamiętajmy, że środek dnia dobrze poświęcić na małe odprężenie i regenerację. Czas ten jest szczególnie „celebrowany” na południu Europy, kiedy wysoka temperatura uniemożliwia dalszą pracę. Można w tym czasie iść na lunch i trochę odpocząć. Nie porywajmy się jednak na ważne biznesowe negocjacje w okolicach posiłku i bezpośrednio po nim, ponieważ nasz organizm nie będzie wtedy działał na pełnych obrotach – dodaje Krzysztof Inglot.
W upale każdemu ciężko się pracuje. – Jeśli pomieszczenie, w którym pracujesz nie posiada klimatyzacji – porozmawiaj z pracodawcą o możliwości wcześniejszego zaczynania dnia pracy. Lepiej pracować w lato w godzinach 7-15, niż 9-17, ponieważ rano, kiedy temperatura jest jeszcze znośna można wykonać wiele zadań bez zbytniego wysiłku – wyjaśnia Krzysztof Inglot. Spadek aktywności w środku dnia często spotęgowany jest latem, gdy temperatury osiągają najwyższy poziom. Wyż intelektualny zazwyczaj idzie w parze z niższą temperaturą, a niż z południowym upałem.
fot. mat. prasowe
Orientacyjny rozkład poziomu aktywności intelektualnej w ciągu dnia oraz temperatury powietrza w lat
Układając swój plan dnia trzeba wziąć pod uwagę także indywidualne preferencje i skłonności swojego organizmu. To, czy – jak to się popularnie określa – jesteśmy skowronkami, czy sowami. Na aktywność w pracy ma także wpływ pora, o której kładziemy się spać i wstajemy, jaką stosujemy dietę, czy uprawiamy sport. Jednak główny schemat dla większości z nas pozostaje taki sam.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)