Szukanie pracy - poradnik bezrobotnego
2013-04-07 00:16
![Szukanie pracy - poradnik bezrobotnego [© detailblick - Fotolia.com] Szukanie pracy - poradnik bezrobotnego](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/bezrobocie-w-Polsce/Szukanie-pracy-poradnik-bezrobotnego-115782-200x133crop.jpg)
Szukanie pracy nie jest prostą czynnością © detailblick - Fotolia.com
Przeczytaj także: Bezowocne poszukiwanie pracy - powody
Stwórz swój schemat dniaPodczas bezrobocia z dnia na dzień zyskujemy ogromną ilość czasu. Na początku daje on radość, ponieważ pozwala odpocząć po poprzednim zajęciu. Szybko jednak zaczynamy się nudzić, a od nudy niedaleko jest do frustracji, a nawet depresji. Aby tego uniknąć warto zaplanować sobie każdy dzień. – Po utracie pracy czasami trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Brak codziennej mobilizacji do porannego wstawania i sprawnego wykonywania zadań sprawia, że każde zajęcie staje się bardzo uciążliwe – mówi Krzysztof Inglot Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service. – Bardzo ważne jest, aby stworzyć sobie dobry schemat dnia i zachować dyscyplinę w jego stosowaniu - dodaje. Dobrze jest wstawać rano i rozpocząć dzień od przeglądania nowych ofert pracy. – Wtedy mamy szansę być pierwszymi, którzy odpowiedzą na ogłoszenie, a to przy natłoku aplikacji może być ważnym czynnikiem – dodaje Inglot.
Wybierz dobre źródła
- Zawsze powtarzam, że szukanie pracy nie jest prostą czynnością. Przede wszystkim trzeba wiedzieć gdzie szukać. Warto współpracować z agencjami pracy, które wyręczą nas w tym, niemniej jednak trzeba codziennie zaglądać do Internetu. Na początku starannie wybierz dobre źródła ofert, a potem codziennie je śledź – radzi Krzysztof Inglot.
fot. detailblick - Fotolia.com
Szukanie pracy nie jest prostą czynnością
Warto współpracować z agencjami pracy, które wyręczą nas w tym, niemniej jednak trzeba codziennie zaglądać do Internetu. Aplikując na ogłoszenia trzeba pamiętać, że nazwy stanowisk często nie odzwierciedlają faktycznego charakteru pracy.
Nazwa nazwie nie równa
Aplikując na ogłoszenia trzeba pamiętać, że nazwy stanowisk często nie odzwierciedlają faktycznego charakteru pracy. – Przykładowo dyrektor ds. logistyki w małym przedsiębiorstwie to osoba zarządzająca 20 pracownikami niższego szczebla, podczas gdy kierownik ds. logistyki w dużej firmie może kierować aż 150 osobami. Zanim zdecydujesz się aplikować, dokładnie zapoznaj się z zakresem obowiązków danej pracy – tłumaczy Krzysztof Inglot.
Unikaj przerwy
Długie bezrobocie bywa szkodliwe dla naszej psychiki, utrudnia powrót do pracy, ale także jest bardzo źle widziane w CV. Dłuższa przerwa w zatrudnieniu może budzić podejrzliwość pracodawcy, dlatego – w razie potrzeby - warto jest obniżyć swoje oczekiwania. Zaakceptowanie niższego stanowiska lub pensji wymaga pokory, ale w długim terminie może zaprocentować.
Dbaj o hobby i przyjaciół
Niektórzy twierdzą, że szukanie pracy to też praca. Trzeba się angażować i rzetelnie wykonać codzienne obowiązki, ale we wszystkim wskazany jest umiar. – Tracąc pracę prawdopodobnie straciliśmy także codzienny kontakt z ludźmi. Trzeba go nadrobić spotkaniami ze znajomymi.
Człowiek bez kontaktów towarzyskich może łatwo popaść w wyobcowanie - uświadamia Krzysztof Inglot. Jeśli to możliwe - nie zaniedbuj także swojego hobby. Pielęgnuj sfery życia, które chociaż na chwilę pomogą ci zapomnieć o trudnej sytuacji zawodowej. Jeśli mimo trudności nie stracisz radości życia - szukanie pracy będzie dla ciebie tylko etapem, który prędzej, czy później się zakończy.
![Aktywne poszukiwanie pracy ma sens [© Robert Kneschke - Fotolia.com] Aktywne poszukiwanie pracy ma sens](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/bezrobocie-w-Polsce/Aktywne-poszukiwanie-pracy-ma-sens-122648-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)