Praca w niepełnym wymiarze czasu
Przeczytaj także: Elastyczny system czasu pracy
Praca wykonywana w wymiarze czasu mniejszym, niż wynosi określony przepisami jej dzienny lub tygodniowy wymiar, opłacana proporcjonalnie do ilości przepracowanych godzin. Jej zaletą jest elastyczność – nie tylko pozwala na pracę np. przez trzy dni w tygodniu, ale również na uniknięcie przekraczania dziennej normy czasu pracy, dzięki czemu może być łączona z innymi elastycznymi formami czasu pracy.Przybiera jedną z następujący form:
- job sharing (podział miejsca pracy),
- work sharing (tymczasowa redukcja godzin pracy w przedsiębiorstwie, spowodowana np. kryzysem),
- praca zmianowa w niepełnym wymiarze
- faza przechodzenia na emeryturę (niepełny wymiar czasu pracy wiąże się w tym przypadku z niezmienionym wynagrodzeniem).
Wśród zalet zatrudniania o tym charakterze wymienić można lepsze dostosowanie ilości godzin pracy do potrzeb firmy oraz elastyczność, dzięki której łatwiej pracownikom połączyć pracę z życiem prywatnym, co z kolei przekłada się na ich satysfakcję i zadowolenie.
Do negatywnych stron należą wyższe koszty – zarówno administracyjne, jak również wyposażenia pracowników, ich przeszkolenia czy koszty ubezpieczeń społecznych. Pracownicy narażeni są na większy stres, słabiej integrują się ze sobą, mają też mniejsze bezpieczeństwo zatrudnienia, a wykonywane przez nich prace przeważnie wymagają niskich kwalifikacji i nie są dobrze wynagradzane.
Przeczytaj także:
Elastyczny czas pracy w większej liczbie firm
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)