Czy negocjować warunki zatrudnienia?
2012-11-11 00:11
Czy negocjować warunki zatrudnienia? © Adam Gregor - Fotolia.com
Przeczytaj także: Warunki zatrudnienia: negocjacje na rynku finansowym
- Kwalifikacje kandydata mają decydujące znaczenie podczas prowadzenia negocjacji.
- Istnieje wiele elementów podlegających negocjacjom poza wynagrodzeniem, np: czas pracy czy dodatkowe benefity.
- Aby poprowadzić udane negocjacje trzeba celnie określić swoje mocne strony, dobrze poznać firmę i realia rynkowe.
- Rekruter często pełni funkcję mediatora podczas negocjacji, pomagając stronom wypracować najbardziej satysfakcjonujące rozwiązanie.
Sytuacja rynkowa, a pozycja negocjacyjna kandydata
Powtarzające się opinie i informacje o pogarszającej się kondycji polskiej gospodarki sprawiają, że kandydaci są mniej pewni swojej pozycji rynkowej. W związku z tym zmieniając pracę nie wiedzą, jak twardo mogą negocjować przyszłe warunki zatrudnienia. Dylematy te dotyczą szczególnie branż takich, jak bankowość, która ostatnio przechodzi falę restrukturyzacji. Jednak obserwacje konsultantów Antal International wskazują, że wynagrodzenia, jeśli spadły, to bardzo nieznacznie. Co więcej w innych obszarach niż stricte pensja można uzyskać bardziej atrakcyjne możliwości.
„Specjaliści i menedżerowie zmieniając pracę nie powinni obawiać się jasnego przedstawienia pożądanych warunków zatrudnienia. Pracodawcy wiedzą, że w wartościowego kandydata warto zainwestować w każdych czasach. Należy jednak pamiętać, że nasze oczekiwania nie powinny znacząco odbiegać od warunków przeciętnie oferowanych na danym stanowisku. Kandydaci muszą się również liczyć z wysokimi wymaganiami pracodawców i bardzo wnikliwym procesem rekrutacyjnym. Nie wystarczy świetne przygotowanie specjalistyczne – trzeba się również wykazać miękkimi umiejętnościami.” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
fot. Adam Gregor - Fotolia.com
Czy negocjować warunki zatrudnienia?
Co można wynegocjować?
Większość kandydatów słysząc „negocjacje z pracodawcą” automatycznie myśli o wynagrodzeniu. Warto jednak pamiętać, że obecnie oferty warunków zatrudnienia firm są bardzo zróżnicowane i szerokie. Dzięki temu specjaliści i menedżerowie mogą wynegocjować ofertę skrojoną na miarę ich potrzeb. Przykładowo firmy są coraz bardziej otwarte na możliwości pracy w systemie home office czy zadaniowy czas pracy.
„Ciekawe możliwości niesie za sobą współpraca kontraktowa. W ramach takiej umowy można wynegocjować bardzo atrakcyjne warunki, często nawet na innych zasadach niż te oferowane pracownikom etatowym. Różnice w stawkach sięgają nawet 30-40% wynagrodzenia w skali miesiąca. Ważnym źródłem wiedzy o możliwościach, jakie stwarza taka forma jest profesjonalna firma usługowa zajmująca się dostarczaniem zasobów w ramach IT.” – zauważa Łukasz Kośnik, menedżer Antal IT Services.
Elementy podlegające negocjacjom z pracodawcą:
- Wynagrodzenie pieniężne
- Systemy bonusowe i premiowe
- Czas pracy
- Możliwość pracy w systemie home office
- Pakiet medyczny od wersji podstawowej do rozbudowanej dla całej rodziny
- Samochód służbowy i zakres jego wykorzystywania w celach prywatnych
- Dopłaty do szkoleń, studiów
- Forma umowy (umowa o pracę na czas określony/nieokreślony, współpraca kontraktowa)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)