Pracodawcy chętniej zatrudniają kobiety
2005-04-12 22:41
Panie radzą sobie bardzo dobrze na rynku pracy, coraz więcej z nich zajmuje kluczowe stanowiska w firmach. Z obserwacji ekspertów firmy Randstad specjalizującej się w obszarze doradztwa w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi i zapewniania personelu tymczasowego wynika, że firmy chętnie zatrudniają kobiety ze względu na ich osobowość, otwarty umysł, a także nie działanie pod wpływem emocji. Poprawiło się również nastawienie pracodawców do zatrudniania młodych matek.
Przeczytaj także: Państwo wspiera kobiety na rynku pracy
Rynek pracy stale się zmienia, a kobiety odgrywają na nim bardzo ważną rolę. Dzięki tzw. umiejętnościom miękkim oraz chęci zgłębiania swojej wiedzy, pracodawcy coraz chętniej zatrudniają właśnie panie. „Z naszych doświadczeń wynika, że firmy bardzo pozytywnie reagują na proponowane przez nas kandydatki płci żeńskiej. Taką tendencję można głównie zauważyć na stanowiskach średniego szczebla. Oczywiście istnieją obszary, gdzie kobiety lub mężczyźni dominują, jednak coraz częściej przełamywany jest monopol panów na niektóre stanowiska. My jako agencja doradztwa personalnego sami przyczyniamy się do liberalizacji rynku pracy poprzez proponowanie klientom na stanowiska dotychczas postrzegane za męskie kobiet i odwrotnie” – mówi Dagmara Matysiak, konsultant Randstad.Panie doceniane są przede wszystkim za osobowość, otwarty umysł oraz tzw. umiejętności miękkie. Kobiety mają potrzebę ciągłego dokształcania, biegle posługują się często dwoma językami obcymi, a także są świetnie zorganizowane. „Wielką zaletą kobiet – pracowników jest umiejętność koordynowania kilku spraw jednocześnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku stanowisk administracyjno – biurowych, a także menedżerskich. Pracodawcy wiedzą również, że panie znacznie szybciej przystosowują się do zmian, a także łatwiej zawierają kompromisy, co jest istotne w przypadku pracy zespołowej”. – dodaje Dagmara Matysiak.
Wśród zawodów zdominowanych przez kobiety z pewnością można wymienić stanowiska administracyjno-biurowe, czy związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, gdyż właśnie tam zmysł organizacyjny, czy miękkie umiejętności, jak np. komunikatywność bywają bardzo przydatne. „Obecnie coraz większą popularność wśród kobiet zyskuje logistyka, gdzie wymagane są wysokie zdolności organizacyjne” – dodaje Dagmara Matysiak.
Zdolności organizacyjne są niezwykle ważne również w świecie finansów, gdzie zadania muszą być wykonywane rzetelnie i terminowo. Według Edyty Piekarskiej, konsultanta z Financial Staffing Services, agencji specjalizującej się w rekrutacji finansistów, jest coraz więcej pań, które robią karierę w finansach. Do najpopularniejszych specjalizacji należy księgowość, gdzie według Financial Staffing Services ok. 90 proc. wszystkich zatrudnionych stanowią panie. Zajmują one stanowiska na szczeblu menedżerskim, zarówno w pionie księgowości jak i finansów. Są dobrymi głównymi księgowymi, kontrolerami, jak również dyrektorami finansowymi. Wśród branż najwięcej kobiet – finansistów jest w FMCG.
Wzrasta również zainteresowanie pań informatyką. Według Doroty Kuleszy z InfoStaff, agencji specjalizującej się w rekrutacji informatyków nie można mówić jeszcze o przełamywaniu monopolu mężczyzn na stanowiska IT, ale zdecydowanie widoczne jest zwiększone zainteresowanie kobiet posadami związanymi z informatyką. Z doświadczeń InfoStaff wynika, że wśród stanowisk z zakresu IT największym zainteresowaniem pań cieszą się te, które łączą w sobie elementy informatyki i zarządzania.
Wśród firm, które chętnie zatrudniają kobiety znajdują się firmy konsultingowe, gdyż praca w nich wiąże się z częstymi kontaktami z klientami. W takich sytuacjach nieocenione, oprócz wiedzy technicznej, stają się również umiejętności interpersonalne: łatwość nawiązywania kontaktów, otwartość na innych oraz zdolność do zawierania kompromisów. Panie zajmują się również skomplikowanymi analizami biznesowymi systemów i aplikacji, gdzie potrzebna jest zarówno wiedza biznesowa, jak i techniczna.
W ciągu kilku ostatnich lat zmieniło się również nastawienie pracodawców do kobiet z dziećmi. Wprawdzie rynek wciąż jest wymagający i z pewnością młodym mamom nie jest łatwo znaleźć nową pracę, ale konsultanci z Randstad zauważyli znaczną poprawę sytuacji w zakresie powrotu kobiet do firm po urlopie macierzyńskim. „Pracodawcy stali się otwarci na młode mamy, stwarzają im przyjazne warunki pracy, a także rozumieją, gdy panie od czasu do czasu muszą wyjść wcześniej” – mówi Dagmara Matysiak. Zdaniem ekspertów z Randstad panie z małym dzieckiem, które szukają nowego zajęcia powinny wszystko dokładnie omówić z pracodawcą już na samym początku. Przed rozmową kwalifikacyjną muszą być przygotowane na odpowiedź na pytanie, kto zajmie się dzieckiem, gdy czasami trzeba będzie zostać po godzinach. „Już od samego początku należy pokazać pracodawcy, że jesteśmy zorganizowane i potrafimy profesjonalnie połączyć macierzyństwo z pracą zawodową” – radzi Dagmara Matysiak.
Przeczytaj także:
Branża IT: czy specjalistów czeka trudny rok?
oprac. : eGospodarka.pl