Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?
2011-12-01 13:17
Przeczytaj także: Rozmowa kwalifikacyjna nie przynosi efektów?
1. Przypomnij sobie, gdzie pracowałeś wcześniej, w jakich latach i na jakich stanowiskach.Możesz w tym celu zabrać ze sobą kopię swojego CV i w razie potrzeby dyskretnie zerknąć do niego (połóż je na stole, uprzedź o tym rozmówcę). Często jednak kandydaci nie korzystają z takiej możliwości, gdyż nie wiedzą, że mogą. Osoba, która należycie nie przypomniała sobie i nie usystematyzowała informacji na temat własnego doświadczenia zawodowego, (a może mieć przecież wieloletnie) może pomylić fakty, a to już nie będzie mile wiedziane przez rozmówcę. Pamiętaj, warto przypomnieć sobie wszystkie miejsca pracy, daty, stanowiska, na których byłeś zatrudniony. Pokażesz w ten sposób pracodawcy, że jesteś zorganizowany, a Twoja wiedza jest usystematyzowana. Z pewnością tym zapunktujesz.
2. Przygotuj się z działalności firmy, do której wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną.
To bardzo ważne, abyś dokładnie prześledził stronę internetową firmy, do której startujesz. Spróbuj odnaleźć np. w internecie artykuły dotyczące jej działalności, wprowadzania np. nowego produktu na rynek. Najważniejsze informacje z tego zakresu to:
- kiedy powstała firma ewentualnie, w jakich okolicznościach (np. przez połączenie innych spółek)
- jaki jest profil działalności, co produkuje bądź, jakie świadczy usługi
- jak duże jest to przedsiębiorstwo, mniej więcej ile zatrudnia pracowników, czy ma oddziały w kraju czy za granicą itp.
- do jakiego typu odbiorców kierowane są produkty lub usługi
- jakie były spektakularne osiągnięcia firmy (na skalę regionu, kraju, świata)
3. Zastanów się co firma może zyskać, jeśli właśnie Ciebie zatrudni.
Właściwie 90% czasu na rozmowie kwalifikacyjnej kandydat powinien poświecić na bezpośrednie lub pośrednie przekonanie pracodawcy, dlaczego to właśnie on miałby być zatrudniony na tym stanowisku.
Bezpośrednie przekonanie pracodawcy do siebie występuje w momencie, kiedy kandydat wprost odpowiada np. na takie pytanie: ”Proszę powiedzieć, dlaczego mielibyśmy Pana zatrudnić na tym stanowisku”. Kandydat wówczas ma możliwość zaprezentować się od najlepszej strony, może wymieniać swoje zalety, osiągnięcia itp. Ważne, abyś wcześniej przygotował sobie krótką i konkretną odpowiedź na takie pytanie, gdyż na ok. 80% rozmów jest ono zadawane.
Pośrednie przekonanie do własnej osoby występuje wtedy, gdy kandydat odpowiadając na pytanie zupełnie niezwiązane z tematyką własnych umiejętności czy osiągnięć zawodowych, wtrąca kwestie dotyczące np. swoich zalet. Może to dotyczyć pytania w stylu „Proszę opowiedzieć, jakie posiada Pan wykształcenie, w jakich uczestniczył Pan szkoleniach”. Na pierwszy rzut oka kandydat może odpowiedź na te pytania w sposób przewidywalny i prosty. Jednak „sprytna” osoba, postara się w tą treść wypowiedzi wpleść informacje, które pokażą pracodawcy i inne pozytywne cechy. Możesz powiedzieć: „Ukończyłem studia wyższe magisterskie na kierunku filologii angielskiej i rosyjskiej, nauczyłem się perfekcyjnie obu tych języków. Dodatkowo w trakcie studiów wyjeżdżałem na stypendia do Wielkiej Brytanii i Rosji, co pozwoliło mi poznać dwie różne kultury i mentalności mieszkańców”. Wypowiadając się w ten sposób dasz do zrozumienia pracodawcy, że świetnie odnajdujesz się w środowisku międzykulturowym oraz międzynarodowym, a to bardzo duży atut. Pamiętaj, aby na rozmowie kwalifikacyjnej w każdy możliwy sposób, umiejętnie pokazywać pracodawcy swoje najlepsze strony, dzięki temu możesz przekonać go do siebie.
4. W dniu rozmowy
- Przede wszystkim od samego rana myśl pozytywnie, nie pozwól, aby negatywne myśli zawładnęły Twoim umysłem, skup się na swoich atutach, zaletach i osiągnięciach. Jesteś przecież idealnym kandydatem na to stanowisko.
- Na spotkanie przyjdź ok. 10 minut wcześniej. Nie możesz się spóźnić. Korki, zły dojazd, złe warunki atmosferyczne nie są tu żadnym wytłumaczeniem.
- Zapamiętaj dokładne nazwisko osoby, z którą będziesz rozmawiał. Kwiecińska czy Kwieciańska to nie to samo
- Kiedy pracodawca poda Ci rękę na przywitanie, odwdzięcz mu się tym samym. Podaj rękę zdecydowanie. Unikaj uscisku tzw. „zdechłej ryby”. Polega on na podaniu bezwładnej, często wilgotnej i zimnej ręki.
![Jaki dress code obowiązuje na rozmowie kwalifikacyjnej? [© Lau-Design - Fotolia.com] Jaki dress code obowiązuje na rozmowie kwalifikacyjnej?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/dress-code/Jaki-dress-code-obowiazuje-na-rozmowie-kwalifikacyjnej-202111-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl