List z podziękowaniami po rozmowie kwalifikacyjnej
2011-02-16 09:13
Przeczytaj także: Jak i gdzie skutecznie szukać pracy?
List z podziękowaniami – rzadkość czy nowa moda?W poradnikach dotyczących poszukiwania pracy, publikowanych w serwisach pracy, porady odnośnie tworzenia listu z podziękowaniami po spotkaniu są coraz częstsze. Na polskim rynku pracy, mimo to, nadal rzadko spotykane. Z informacji, które serwis Praca.pl uzyskał od specjalistów ds. rekrutacji i pracodawców wynika, że w toku swojej kariery z reguły spotykali się oni z podziękowaniami za spotkanie zaledwie kilka – kilkanaście razy, co stanowić będzie zaledwie ułamek wszystkich przeprowadzonych spotkań rekrutacyjnych. Nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni do takiej metody wzmacniania swoich szans w rekrutacji, co oznacza, że napisanie listu z podziękowaniami to spora szansa na to, by wyróżnić się spośród innych kandydatów. Jak zauważa Michał Filipkiewicz z serwisu Praca.pl - „Kandydaci często uważają, że list z podziękowaniami może zostać odebrany jako próba „podlizania się”. Tymczasem z naszych rozmów z pracodawcami wynika, że otrzymując tego typu wiadomość od kandydata są oni mile zaskoczeni i nie interpretują tego jako próby wywierania presji czy zbędnej nadgorliwości”.
Co na temat wysyłania listu z podziękowaniami myślą specjaliści ds. rekrutacji?
Kamila Kużaj – Karaszewska, Specjalista ds. Rekrutacji i Szkoleń w Contact Center Sp. z o.o., mówi: „Moim zdaniem taki mail to całkiem dobry pomysł. Na pewno nie zaszkodzi”. Podobnego zdania jest Michał Filipkiewicz, który radzi jednak, by dobrze przemyśleć treść listu. „Podziękowania za spotkanie można zbudować na wiele sposobów. Warto jednak uważać, by nie przedobrzyć i nie sprawić by odbiorca wiadomości miał poczucie, że na niego naciskamy. Zbyt dużo pochlebstw i zachwytów nad firmą, do której kandydujemy również może wzbudzić czujność i niechęć zamiast pozytywnej reakcji”.
Co zatem może zawierać list z podziękowaniami?
Przede wszystkim po prostu słowa podziękowania za możliwość spotkania się z pracodawcą oraz zaprezentowania swojej osoby. List z podziękowaniami daje też dodatkowe możliwości. Pozwala nie tylko przypomnieć o sobie i wzmocnić pozytywny wizerunek, ale również pozwala na dodatkowe dostarczenie ważnych informacji, które na rozmowie nie zostały poruszone.
Michał Filipkiewicz z Praca.pl doradza - „Jeśli decydujemy się na wysłanie listu z podziękowaniami, wykorzystajmy go dobrze. Nie tylko dziękując, ale jednocześnie pokazując, że proponowana praca jest dla nas nadal atrakcyjna, a my jesteśmy właściwym kandydatem na to stanowisko.” Dodatkową korzyść z wysłania podziękowań widzi Aneta Szczygieł – ekspert rynku pracy Praca.pl - „Jeśli jesteśmy zaproszeni na rozmowę przez agencję rekrutacyjną, list może sprawić, że zostaniemy lepiej zapamiętani przez osobę prowadzącą rekrutację i nawet jeśli nie otrzymamy propozycji pracy w ramach tego procesu, w którym wzięliśmy udział, być może dostaniemy zaproszenie do innego ciekawego procesu rekrutacyjnego, który prowadzić będzie poznany przez nas specjalista.”
Jak napisać dobry list z podziękowaniami za spotkanie rekrutacyjne?
Przede wszystkim w miarę szybko – maksymalnie do dwóch dni po spotkaniu rekrutacyjnym. List adresuje się do osoby prowadzącej spotkanie rekrutacyjne i warto odnieść się w nim do rozmowy. Można dookreślić w nim pewne tematy, które podczas spotkania zostały umówione pobieżnie lub podkreślić fakt tego, że bliższe zapoznanie się z filozofią firmy czy zadaniami na stanowisku, na które jest prowadzona rekrutacja, utwierdziło nas w przekonaniu, że będzie to dla nas ciekawa oferta. List z podziękowaniami musi też brzmieć szczerze i nie być zbyt długim – wystarczy kilka zdań. Na koniec warto podkreślić, że czekamy na informację zwrotną. Oczywiście nie wolno zapominać o podpisie i odpowiednim temacie listu, czyli netykiecie.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl