eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaJak negocjować wynagrodzenie?

Jak negocjować wynagrodzenie?

2010-02-04 11:52

Przyjęcie nowej oferty pracy jest bardzo trudnym krokiem w naszej karierze zawodowej. Aby dokonać prawidłowego wyboru, musimy przeanalizować wszystkie za i przeciw, zastanowić się nad każdym aspektem oraz nad wynagrodzeniem jakie chcemy osiągnąć. Należy pamiętać, że rozmowa z przyszłym pracodawcą na temat wynagrodzenia będzie zawsze negocjacją. Aby być w pełni zadowolonym ze zmiany pracy, należy przygotować się do niej starannie.

Przeczytaj także: Jak negocjować wynagrodzenie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli mamy duże doświadczenie, umiejętności poparte sukcesami, tym łatwiej będzie nam wynegocjować odpowiednie warunki zatrudnienia. Wtedy to przyszły pracodawca będzie walczył o tak doświadczonego pracownika. Aby starannie przygotować się do negocjacji, należy przede wszystkim zebrać informacje z rynku, dowiedzieć się, jacy specjaliści będą poszukiwani, jak kształtują się zarobki na różnych stanowiskach – w czym na pewno pomoże portal eurojobs. Zastanówmy się również, co poza płacą będzie dla nas korzystne, samochód, laptop, różne bony, ubezpieczenie medyczne i inne dodatki pozapłacowe? Być może tego typu bonusy będą bardziej atrakcyjne i zrekompensują nam niższą pensję?

Ważnym krokiem przygotowującym do negocjacji jest ustalenie BATNY(Best Alternative To a Negotiated Agreement) – najlepszej z alternatyw negocjowanego porozumienia. Będzie to kwota, która nas satysfakcjonuje. Najlepiej będzie, jeśli rozpoczniemy negocjacje od stawki powyżej naszej BATNY, dzięki temu zyskujemy pole do manewru.

W negocjacji pomagają nam różnego rodzaje technik. Jest ich bardzo wiele, opisane są w różnej literaturze i warto z nich korzystać. Wspomnę tu zaledwie o kilku podstawowych technikach stosowanych w każdego rodzaju negocjacjach, również podczas rozmów o wynagrodzeniu.
  • Techniki odwoływania się do emocji i faktów – używając stwierdzeń odwołujących się do emocji, np.: „…trzeba być rozsądnym, aby…” lub do faktów: „…specjaliści na tym stanowisku są poszukiwani…”, przywoływanie liczb oraz statystyk również pomogą w rozmowie
  • „Stawianie granic” – w pierwszym kroku przekazujemy informację zwrotną na temat propozycji pracodawcy, w drugim stawiamy warunek realny do wykonania, na zakończenie jego wykonanie.
  • Uprzedzanie – technika przyznania się do błędu, zanim druga strona zacznie o nim mówić. Zawsze można popełnić błąd w negocjacji i czasem warto jest przyznać się do niego, aby zyskać przychylność pracodawcy.
  • Efekt pierwszego wrażenia – zwykle liczą się pierwsze minuty, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Nasz wygląd, słowa, ton głosu wszystko wpływa na wywarcie pierwszego wrażenia, ważny jest uśmiech na twarzy, ubiór oraz gesty.
  • Podkreślanie własnych walorów – tu należy pamiętać o umiarze, nie możemy przechwalać się swoimi sukcesami, staramy się przedstawić własną osobę w jak najlepszym świetle.
  • Asertywność – bardzo przydatna w negocjacji, czasem należy stanowczo powiedzieć – NIE
Wymienione techniki odpowiednio stosowane pomogą nam w wynegocjowaniu kwoty. W negocjacjach wynagrodzeń często mówi się również o metodzie Noela Smith-Wenkle`a. Metoda ta często opisywana jest w literaturze. Główne jej założenie brzmi: postaraj się, aby to pracodawca pierwszy zaproponował swoje warunki! Taka taktyka daje przewagę. Wiemy, jaką kwotę chce zaproponować nam pracodawca i teraz możemy śmiało negocjować dalej. Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Państwu w wynegocjowaniu wymarzonej pensji. Poniżej przedstawiam kilka punktów, o których warto pamiętać:
  • Starannym przygotowaniu się – z pomocą portalu
  • Zawsze zaczynaj od wyższej kwoty, którą chciałbyś wynegocjować, dzięki czemu stworzysz pole do negocjacji
  • Zaproponuj pracodawcy, aby on pierwszy przedstawił swoją ofertę!
  • Pamiętaj o dodatkach pozafinansowych – mogą być bardziej korzystne.
  • Nie denerwuj się i nie podejmują pochopnych decyzji, zastanów się nad każdą propozycją!
Życzę powodzenia w negocjacjach!

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: