eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaWynagrodzenia według zawodów X 2008

Wynagrodzenia według zawodów X 2008

2009-11-26 10:40

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

W październiku 2008 roku, najwyższy (tj. 76,9%) wskaźnik udziału pracowników o wynagrodzeniach w wysokości co najwyżej równej 1616,04 zł wystąpił w „średniej” grupie zawodów o symbolu 521-modelki, modele i pokrewni, a najniższy − w grupie 831-maszyniści kolejowi, dyżurni ruchu i pokrewni − 0,5%.

Struktura miesięcznych wynagrodzeń brutto

Strukturę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli procentowy udział składników wynagrodzeń brutto w wynagrodzeniu ogółem brutto przedstawia poniższa tabela. Z analizy powyższego zestawienia wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto ogółem prawie w całości równa się wynagrodzeniu osobowemu, w tym ok. 2/3 - stanowi wynagrodzenie zasadnicze. Przeciętny pracownik gospodarki narodowej co 9 „złotówkę” zarabia i otrzymuje w postaci premii i nagród, co 26 - dodatków za staż pracy, a co 42 - wypracowuje w godzinach nadliczbowych.

fot. mat. prasowe

Pracownicy zatrudnieni oraz wynagrodzenia niższe, najczęstsze, środkowe, przeciętne i wyższe według

Pracownicy zatrudnieni oraz wynagrodzenia niższe, najczęstsze, środkowe, przeciętne i wyższe według składników wynagrodzeń

Wśród większości pracowników miesięczne wynagrodzenie ogółem jest sumą różnych składników (miesięcznych lub przeliczonych na 1 miesiąc) wynagrodzeń. Analizując poszczególne składniki wynagrodzeń o wysokości > 0,00 zł i przyjmując, że: 100,0% ≡ 8034,5 tys. osób, stwierdza się że:
  • tylko wynagrodzenia osobowe ogółem, w tym wynagrodzenia osobowe za czas faktycznie przepracowany oraz wynagrodzenia zasadnicze wystąpiły u wszystkich (100,0%) zatrudnionych pracowników gospodarki narodowej,
  • premie i nagrody otrzymało 52,2% zatrudnionych, dodatki za staż pracy - 33,9%, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych - 16,7%, dodatki za pracę zmianową - 10,7%, pozostałe składniki wynagrodzenia osobowego - 35,7%, a wynagrodzenie osobowe za czas nieprzepracowany - 39,3%, zaś otrzymało:
    • dodatkowe wynagrodzenia roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej - 18,1%,
    • wypłaty z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej - 0,7%,
    • honoraria - mające charakter wynagrodzenia pracowniczego - 0,4%, zatrudnionych w gospodarce narodowej.
Informacje o badaniu
Źródłem zaprezentowanych danych jest badanie struktury wynagrodzeń według zawodów za 2008 r. (badanie GUS o symbolu Z-12). Badanie jest realizowane z częstotliwością dwuletnią na formularzu Z-12, ma charakter reprezentacyjny i obejmuje podmioty gospodarki narodowej o liczbie pracujących powyżej 9 osób. Dane dotyczą osób pełnozatrudnionych oraz niepełnozatrudnionych, którzy przepracowali cały miesiąc październik.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: