eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowiskKurier

Kurier

Kurier

Kurier - zakres obowiązków i opis stanowiska © Kadmy - Fotolia.com

Kurier to osoba zajmująca się dostarczaniem przesyłek pod wskazany adres. Jego zakres obowiązków nie ogranicza się jednak tylko do tego – kurier wystawia również faktury i rozlicza się z klientami. W związku z ciągłym rozwojem handlu internetowego, który zyskuje coraz liczniejszych zwolenników, praca kurierów jest coraz bardziej potrzebna. Znajdą oni zatrudnienie przede wszystkim w firmach kurierskich oraz placówkach Poczty Polskiej.

Przeczytaj także: Ile zarabia kurier?

Praca kuriera nie jest jednak tak prosta, jak może się to wydawać – muszą oni doskonale znać topografię obszaru, w obrębie którego się poruszają, aby umiejętnie rozplanować rozwożenie przesyłek, przy równoczesnym uwzględnieniu godzin doręczenia (np. w przypadku przesyłek terminowych). Kurierzy często spotykają się z sytuacją, że odbiorców nie ma w domu, dlatego konieczny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu uzgodnienia szczegółów dostawy – preferowane godziny, ewentualnie wskazanie miejsca, w którym można zostawić paczkę.

Czym się zajmuje kurier (Zakres obowiązków):


  • odbiór przesyłek od klienta, ułożenie ich w samochodzie (najlepiej według planowanej kolejności dostaw) i terminowe dostarczenie ich pod wskazany adres
  • kontakt z odbiorcą w celu uzgodnienia szczegółów odbioru przesyłki
  • wystawianie faktur, naliczanie ceny za usługi
  • należyte zabezpieczenie przewożonych przesyłek oraz dokumentów i sprawowanie pieczy nad przewożonymi przesyłkami i dokumentami
  • realizacja zlecenia zgodnie z przepisami prawa (ochrona danych osobowych) i procedurami
  • dbanie o dobre relacje z klientami, budowanie pozytywnego wizerunku firmy
  • opisywanie przyczyn niedoręczenia lub zwrotu przesyłek i przekazów
  • sporządzanie awiz

Wymagania


Aby zostać kurierem nie trzeba kończyć żadnej konkretnej szkoły – podstawowym wymogiem jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, jednak atutem będą ukończone kursy np. z zakresu obsługi klienta. Kandydat po zatrudnieniu odbywa przyuczenie do zawodu z doświadczonym kurierem, konieczne jest także aktualne zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Sadowego. Częstym warunkiem stawianym przez pracodawców jest posiadanie własnej działalności gospodarczej lub gotowość do jej założenia (czasami także posiadanie własnego samochodu). Oprócz tego kurier musi bardzo dobrze znać podległy mu teren (obszar działalności ustalany jest na podstawie kodów pocztowych), aby zmieścić się w wyznaczonym czasie.

Kurier powinien być osobą spostrzegawczą, komunikatywną, uczciwą, odpowiedzialną, a przede wszystkim – punktualną.

Zarobki


Kurier wynagradzany jest jedynie za przesyłki doręczone, dlatego na najwyższe zarobki mogą liczyć kurierzy obsługujący duże miasta – nawet w granicach 5.000 – 8.000 złotych. Zdecydowanie mniej korzystnie przedstawia się sytuacja kurierów na wsiach i w mniejszych miejscowościach (przede wszystkim przez wzgląd na wyższe koszty paliwa spowodowane koniecznością pokonywania większych odległości) – w ich przypadku zarobki są mniej więcej dwukrotnie niższe.
Więcej na ten temat: kurier

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: