Druga rozmowa kwalifikacyjna: wskazówki
2009-10-05 01:05
Przeczytaj także: Rozmowa kwalifikacyjna - porady dla menadżera
Ulga kontra strachTych kilka pierwszych momentów, po tym jak usłyszałeś, że zaproszono Cię na drugą rozmowę, może wypełniać nadzwyczajny szereg skonfliktowanych emocji. Pierwszy powiew radości, ulgi i ogólnego samozadowolenia powoli odpływa, aby umożliwić realizację innemu, większemu – trzeba stawić czoła przeszkodzie. Ostatecznie możesz postrzegać wiadomość jako kompletnie przerażającą, zwłaszcza wtedy, gdy rozmowa jest w prestiżowej firmie, w sprawie stanowiska, o którym marzysz.
Wszyscy wiemy, że na rynku jest ostra rywalizacja jeżeli chodzi o pracę. Sally Burns, kierownik ds. zarządzania zasobami ludzkimi w jednej z wiodących firm wyjaśnia: „ Pracodawców stać jest teraz na to, aby być bardziej wymagającym, gdyż w niektórych sektorach jest więcej kandydatów niż stanowisk.” Pomimo to pamiętaj, że jeżeli zaszedłeś tak daleko, twoja kandydatura jest teraz poważnie rozpatrywana. Różnice zaczynają przechylać się na twoją stronę, więc potrzebne jest ponowne zaprezentowanie się. Co jeszcze możesz zrobić? Kluczową sprawą jest szczegółowa prezentacja. Skupienie się na najmniejszych szczegółach pomoże Ci przebić się przez konkurencję, tak aby nawet na tym etapie, wszystkie konstelacje czynników mogły przechylić decyzję na twoją stronę!
Pierwsza kontra druga rozmowa: jaka jest różnica?
Pierwszą rozmowę przeprowadzają zazwyczaj osoby z działów HR. Sprawdzają twoje podłoże akademickie, zasoby umiejętności i doświadczenie, aby zobaczyć, że są one zgodne z twoim CV. Dowiedz się z wyprzedzeniem, jaka jest forma drugiej rozmowy, gdyż istnieje kilka możliwości. Możesz się spotkać z jedną osobą, być może z twoim przyszłym przełożonym lub z kilkoma członkami zespołu, na rozmowie grupowej lub serii rozmów indywidualnych. Niezależnie od formy, zadawane pytania odkrywają dwa szczególne obszary:
- Czy masz kompetencje, aby wykonywać tą pracę? To pytanie ma na celu sprawdzenie twoich umiejętności i doświadczenia, być może osądzenie wiedzy zdobytej podczas studiów
- Czy zamierzasz dopasować się do firmy i współpracować z innymi pracownikami? Twoja osobowość i osobisty wpływ jaki wywierasz, stanowią naprawdę to, co decyduje o twoim zatrudnieniu. Jest to o wiele ważniejsze niż jakiekolwiek kwalifikacje. Tak więc bądź sobą i pozwól lśnić swojej osobowości. Bądź entuzjastyczny, szczery i pozytywnie nastawiony
Generalnie pytania są bardziej przenikliwe niż na pierwszej rozmowie. Musisz być w stanie udzielić pełniejszych odpowiedzi na asortyment pytań.
oprac. : HAYS