eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaWypadek przy pracy

Wypadek przy pracy

2006-03-16 14:07

Przeczytaj także: Zwolnienie lekarskie a koniec umowy o pracę. Co z zasiłkiem chorobowym?


Jak uzyskać świadczenie w związku z wypadkiem?

Przede wszystkim należy pamiętać, że świadczenie wypłacane jest w związku z konsekwencjami wypadku, a nie samym zdarzeniem. Dlatego też dwie osoby, które brały udział w tym samym wypadku, mogą otrzymać różne odszkodowania.

Dla poszkodowanych w wypadkach przewidziane są różne świadczenia, z których większość wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I do niego - samodzielnie lub poprzez pracodawcę - należy się zgłosić, jeśli chcę się otrzymać: odszkodowanie, rentę inwalidzką lub rentę szkoleniową. Świadczenia te przyznawane na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS - jego decyzję można oczywiście zaskarżyć i dochodzić swoich praw w trybie administracyjnym.

Renta inwalidzka - świadczenie wypłacane regularnie osobom, które wskutek wypadku straciły pełną zdolność pracy.

Renta szkoleniowa - świadczenie, które ma pozwolić poszkodowanemu przekwalifikować się do pracy w zawodzie, który może po wypadku wykonywać

Poszkodowany może również wystąpić o świadczenie wyrównawcze, pokrywające różnicę między obniżonymi zarobkami, jakie otrzymuje w związku z uszczerbkiem na zdrowiu, a tym, które dostawał na poprzednim stanowisku pracy.

Od pracodawcy można również dochodzić odszkodowania za straty materialne spowodowane wypadkiem, np. zniszczone okulary, ubranie, biżuterię, itd.

Pamiętać należy, że o ile świadczenia chorobowe należą się pracownikowi, o tyle o świadczenia z tytułu pełnej lub częściowej niezdolności do pracy musi zabiegać sam.

Przydatne formularze:




poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: