eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaSą sposoby na stres w pracy

Są sposoby na stres w pracy

2016-11-15 09:52

Są sposoby na stres w pracy

Stres w pracy można pokonać © milanmarkovic78 - Fotolia.com

Stres w pracy nie jest niestety zjawiskiem rzadkim. Badania wskazują, że jego obecność dostrzegana jest przez znakomitą większość pracujących. Wysoki odsetek zestresowanych pracowników nie napawa optymizmem, warto jednak pamiętać, że ze stresem można sobie poradzić, a trzymanie go w ryzach nie jest wcale niewykonalne. Jak go okiełznać? Podpowiedzi znajdziecie poniżej.

Przeczytaj także: Stres w pracy: polscy pracownicy na czele Europy

„Kwestionariusz Stresu Zawodowego” nie pozostawia złudzeń - zestresowanych pracą jest większość jego respondentów. Na wysoki poziom stresu uskarża się 37% badanych, 36% doświadcza go w średnim stopniu. 7 na 10 pracowników narażonych jest więc na uciążliwości, które nie pozostają bez wpływu na ich kondycję psychiczną, zapał do pracy, efektywność i motywację.

Tegoroczne badanie „Polacy a stres” dowodzi z kolei, ze stres w pracy odczuwa 30% z nas. Co jest tego przyczyną? Przede wszystkim pośpiech, w którym przychodzi nam żyć. Żyjemy na wysokich obrotach zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Pracodawcy coraz częściej życzą sobie, aby pracownicy nie tylko efektywnie, ale i szybko wykonywali powierzone im zadania. Nic dziwnego, że aż 53% ankietowanych przyznaje, że najbardziej stresogenna jest dla nich praca pod presją czasu. Dla połowy badanych stresujący okazuje się z kolei natłok obowiązków. 4 na 10 wskazuje, że uciążliwością jest pozostawiająca wiele do życzenia organizacja pracy, a 37% wspomina o ciągłych problemach z realizacją celów.

Widać więc, że na stres w pracy w znacznym stopniu wpływa liczba zadań do wykonania. Pracownicy obarczeni nadmierną ilością obowiązków nie są w stanie skupić się na żadnym z nich, w efekcie czego żadnego z nich nie doprowadzają do końca.

fot. milanmarkovic78 - Fotolia.com

Stres w pracy można pokonać

Aby uniknąć stresu związanego z przytłaczającą ilością zadań, trzeba ustalić priorytety.


Na stres w pracy są sposoby


Aby uniknąć stresu związanego z przytłaczającą ilością zadań, których nie jesteśmy w stanie wykonać w wyznaczonym czasie, warto racjonalnie podejść do swoich obowiązków i w pierwszej kolejności ustalić priorytety. Ustawiając czynności według ich ważności zyskujemy swego rodzaju klarowność i wiemy, które czynności wymagają naszej szczególnej uwagi, a które możemy ewentualnie odłożyć sobie na później. Nie powinniśmy również stronić od wyrażania własnych obaw pracodawcy. Jeśli wiemy, że nie jesteśmy w stanie wykonać zadań w wyznaczonym terminie lub też ilość obowiązków zaczyna nas przytłaczać, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym przełożonego. Szczera rozmowa poparta odpowiednimi argumentami z pewnością pozwoli dojść do zadowalającego obydwie strony konsensusu.

Stres w pracy bardzo łatwo może odbić się negatywnie na naszym życiu prywatnym, prowadzić do ciągłej frustracji i zmęczenia. Żeby chętnie i z dobrym nastawieniem rozpoczynać dzień warto skorzystać z kilku sposobów ograniczających stres. Podstawą w osiągnięciu wewnętrznej równowagi i spokoju jest rozważne planowanie zadań tak, aby pod koniec pracy być w pełni zadowolonym z osiągniętego rezultatu. Odpowiednie zarządzanie czasem to jednak nie tylko zdolność do układania realnego do wykonania planu dnia, ale również świadome umieszczanie w nim odpowiednio długich przerw. Czas na odpoczynek jest niezwykle ważny, a wiele osób, chcąc szybko skończyć powierzone im zadania, często o tym zapomina lub też odczuwa wyrzuty sumienia w momencie, gdy pozwala sobie na krótką chwilę relaksu. Chcąc ograniczyć stres warto również zadbać o swoją fizyczną kondycję, zrezygnować z kofeiny i rozpocząć zdrową, zbilansowaną dietę.

Czasami jednak nawet przy najlepszych chęciach nie jesteśmy w stanie uniknąć stresu, jeśli jego przyczyną nie jest nasze nastawienie, a atmosfera w pracy. W takim momencie wiele zależy od działań podejmowanych przez pracodawcę. Osoby zarządzające firmami czasami nie zdają sobie do końca sprawy z tego, jak wielki wpływ ich nastawienie oraz postawa może wywierać na ludzi, z którymi współpracują. Chcąc dbać o zdrowie psychiczne oraz samopoczucie swoich pracowników, pracodawcy powinni przede wszystkim prowadzić systematyczną obserwację swojego zespołu, aby w porę dostrzec ewentualne źródła stresu.

Zatrudnione osoby nie zawsze są chętne do tego, by dzielić się swoimi problemami, gdyż uważają to za swego rodzaju słabość, dlatego warto zachęcać je do rozmów chociażby poprzez, prowadzone w luźnej atmosferze, spotkania podsumowujące tygodniową pracę. Lider zespołu może także sam dociekać źródła problemu i zadawać członkom swojego zespołu pytania dotyczące ich samopoczucia oraz tego, czy jest w stanie im w czymś pomóc.

Otwarta, pozytywna postawa często może skłonić pracowników do zwierzeń, co pozwoli znacznie szybciej rozwiązać problem. Pracodawcy dbający o dobrą, opartą na wzajemnym zaufaniu atmosferę w miejscu pracy o wiele rzadziej borykają się z problemem stresu wśród swoich pracowników.

Warto uświadomić sobie, że stres nie jest niczym nienaturalnym i każdy z nas go doświadcza. Czasami pełni on rolę drobnego motywatora pobudzającego nas do działania i wtedy nie powinniśmy się nim przejmować i wykorzystywać go na naszą korzyść. Jeśli problem stresu zaczyna być jednak wyraźnie odczuwalny nie możemy bać się podejmować odpowiednich kroków, by zapobiec jego dalszej eskalacji.

Przeczytaj także: Jasna strona stresu w pracy Jasna strona stresu w pracy

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: