eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowiskAdwokat

Adwokat

Adwokat

Adwokat - zakres obowiązków i opis stanowiska © Iurii Sokolov - Fotolia.com

Adwokat to zawód prestiżowy i odpowiedzialny – osoba na tym stanowisku broni oskarżonych w sprawach karnych, dlatego skuteczność jej działania decyduje o losie reprezentowanej przed sądem strony postępowania. Adwokaci mogą zawęzić zakres swojej działalności np. do podmiotów prawnych. Pomagają wówczas sporządzać umowy, pisma procesowe, doradzają w kwestiach podatkowych czy skomplikowanych transakcjach, a także rozwiewają inne wątpliwości klienta dotyczące kwestii prawnych odnośnie prowadzonej działalności.

Przeczytaj także: Pomoc prawna: radca prawny czy adwokat?

Jeśli adwokat zajmuje się klientami fizycznymi, jego pomoc obejmuje zwykle zagadnienia z prawa cywilnego, rodzinnego i karnego, m.in. rozwodów, separacji, alimentów, ustalenia opieki nad dziećmi, spraw komorniczych czy własnościowych. Adwokat za uchybienia w pracy odpowiada dyscyplinarnie przed sądem rady adwokackiej. Za szkodę wyrządzoną klientowi może odpowiadać także cywilnie.

Czym się zajmuje adwokat (Zakres obowiązków):


  • pomoc prawna z zakresu różnych gałęzi prawa – cywilnego, karnego, rodzinnego, finansowego itp.
  • pomoc w sporządzaniu różnego rodzaju umów i dokumentów
  • reprezentowanie klienta przed sądem po uzyskaniu od niego pełnomocnictwa

Wymagania


Podstawowym wymogiem stawianym kandydatom na stanowisko adwokata jest ukończenie studiów prawniczych, a następnie zrobienie aplikacji (trwa to cztery lata) i zdanie egzaminu adwokackiego. Warunek aplikacji i złożenia egzaminu nie dotyczy profesorów i doktorów habilitowanych nauk prawnych oraz sędziów, prokuratorów, radców i notariuszy o co najmniej trzyletniej praktyce. Co ważne – adwokat musi posiadać pełnię praw publicznych.

Z pewnością nie każdy odnajdzie się w tym zawodzie. Aby być dobrym adwokatem, konieczna jest spostrzegawczość, umiejętność łączenia faktów, dociekliwość, empatia (przy równoczesnym zachowaniu dystansu do danej sprawy i obiektywnego spojrzenia na nią), umiejętność postępowania z ludźmi, inteligencja oraz zdolność logicznego myślenia.

Zarobki


Zarobki adwokatów mogą znacząco się od siebie różnić. Początkujący adwokat, podejmując pracę w kancelarii, może liczyć na wynagrodzenie rzędu 2000 – 3000 tys. zł brutto. Jednak posiadając własną, dobrze prosperującą kancelarię, zarobi już znacznie więcej – nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.
Więcej na ten temat: adwokat

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: