eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaPraca na zastępstwo - w sam raz dla studenta

Praca na zastępstwo - w sam raz dla studenta

2016-05-10 09:33

Praca na zastępstwo - w sam raz dla studenta

Praca na zastępstwo w sam raz dla studenta © goodluz - Fotolia.com

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim wysyp ofert pracy na zastępstwo. Tego rodzaju zatrudnienie powinno zainteresować szczególnie studentów, którzy właśnie w okresie urlopowym mogą zdobyć pierwsze szlify zawodowe.

Przeczytaj także: Polski rynek pracy oczami studentów

Praca na zastępstwo, czyli jaka?


Praca na zastępstwo to szczególna forma zatrudnienia. Pracodawcy posiłkują się nią przede wszystkim wówczas, gdy konieczne dla sprawnego funkcjonowania firmy staje się zastąpienie pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim czy wychowawczym. Z tego samego powodu rozwiązanie to stosowane może być w okresie wyjazdów urlopowych. Decydując się na podjęcie pracy na zastępstwo, należy mieć świadomość, że okres jej trwania będzie odpowiadać okresowi absencji zastępowanego pracownika. Wraz z jego powrotem zastępczy stosunek pracy ulegnie automatycznemu rozwiązaniu. Może to zatem nastąpić także wcześniej lub później, zależnie od okoliczności.

Nadchodzi lato


Lato zbliża się wielkimi krokami, co sprawia, że już teraz pracodawcy szukają osób, które przejmą obowiązki „wakacjuszy". To rola, w której powinni odnaleźć się studenci. Do zyskania mają bardzo dużo. Nowe umiejętności, poznanie zasad funkcjonowania danej firmy, branży, a co za tym idzie – zweryfikowanie, czy właśnie w takiej dziedzinie planuje się swoją przyszłość. W każdym przypadku zdobywa się cenne doświadczenie, które może okazać się przepustką do kariery.

fot. goodluz - Fotolia.com

Praca na zastępstwo w sam raz dla studenta

Studenci do zyskania mają bardzo dużo. Nowe umiejętności, poznanie zasad funkcjonowania danej firmy, branży, a co za tym idzie – zweryfikowanie, czy właśnie w takiej dziedzinie planuje się swoją przyszłość.


Szansa na przyszłość


Z pozoru praca na zastępstwo może wydawać się nieatrakcyjna, gdyż nie daje poczucia bezpieczeństwa i nie gwarantuje ciągłości pracy. Jeśli jednak potraktuje się ją jako szansę na zdobycie nowych umiejętności, to jej obraz wygląda wtedy inaczej.
Co więcej, w sytuacji, kiedy firmy z coraz większej ilości branż mają kłopot ze znalezieniem odpowiednich pracowników, tę szansę można wykorzystać, by związać się z firmą na dłużej. Po zakończeniu współpracy opartej na zastępstwie (przy założeniu, że przebiegała harmonijnie), jest całkiem prawdopodobne, że pracodawca złoży ofertę przedłużenia współpracy na innych zasadach – w pełnym wymiarze godzin lub w innej formie dogodnej dla pracownika. Słowo „dogodne" jest tu w pełni zasadne, gdyż często można usłyszeć obawy studentów, czy uda im się pogodzić pracę ze studiami.
Pracodawcy szukają wyjścia z sytuacji tak, by pracownik mógł zdobywać niezbędne wykształcenie i jednocześnie krok po kroku wdrażał się w obowiązki zawodowe – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor serwisu InfoPraca.pl.

Dane z rynku


Z danych serwisu InfoPraca.pl wynika, że najwięcej ofert pracy na zastępstwo pojawia się w branżach: sprzedaż, administracja, stanowiska asystenckie oraz księgowe, produkcja, obsługa klienta, instalacyjna/utrzymanie/serwis. Swoje podwoje otwierają również firmy z innych branż, w tym te, na których kandydatom szczególnie zależy. Dobrze jest przemyśleć swoje kompetencje, zastanowić się, jak je wykorzystać, jakie zdobyć nowe, co okaże się przydatne dla firmy i taką ofertę wysłać.
Taka postawa dobrze świadczy o kandydacie – pokazuje jego determinację i przedsiębiorczość. To sygnał dla pracodawcy, że kandydat wykazuje się zaangażowaniem, czyli że poważnie będzie podchodził do wykonywania obowiązków – mówi Marek Jurkiewicz.

Przeczytaj także: Umowa na zastępstwo   Umowa na zastępstwo

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: