eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowiskPrzedstawiciel handlowy, handlowiec

Przedstawiciel handlowy, handlowiec

Przedstawiciel handlowy, handlowiec

Przedstawiciel handlowy, handlowiec - zakres obowiązków i opis stanowiska © Tanusha - Fotolia.com

Przedstawiciel handlowy, znany również pod potoczną nazwą handlowca, to osoba odpowiedzialna za pozyskiwanie i obsługę klientów dla zatrudniającego go przedsiębiorstwa. Jego praca w głównej mierze polega na sprzedaży oferowanych przez daną firmę produktów lub usług. Przedstawiciel monitoruje rynek w zakresie popytu na dany produkt i jego podaży, organizuje sieć sprzedaży, nawiązuje i utrzymuje kontakty handlowe z odbiorcami (klientami firmy), promuje produkt, analizuje efektywność prowadzonej działalności handlowej.

Przeczytaj także: Przedstawiciel handlowy: wymagający zawód

Handlowiec może być zatrudniony w firmie, którą reprezentuje, lub prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek, najczęściej na określonym obszarze (kraj, region, województwo), niekiedy nawet na zasadach wyłączności. Charakterystyczną cechą jego pracy jest to, że większość zadań i czynności wykonywana jest poza siedzibą firmy.

Czym się zajmuje przedstawiciel handlowy, handlowiec (Zakres obowiązków):


  • monitorowanie rynku w zakresie popytu i podaży produktu
  • organizowanie sieci sprzedaży
  • nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów handlowych
  • promowanie produktu
  • analizowanie efektywności prowadzonej działalności handlowej

Wymagania


W pracy handlowca stopień i profil wykształcenia nie są tak istotne jak doświadczenie. Firmy wybierają najczęściej kandydatów, którzy skończyli studia bliskie profilowi ich działalności. Praca handlowca, w zależności od branży, wymaga gruntownej wiedzy w danej dziedzinie. Jest ona tym istotniejsza, im bardziej zaawansowane technologicznie jest przedsiębiorstwo, dla którego przedstawiciel pracuje.

Osoba na stanowisku przedstawiciela handlowego musi się wykazać dużą charyzmą, komunikatywnością, spostrzegawczością, umiejętnością podejmowania szybkich i trafnych decyzji, samodzielnością, wytrwałością. Mile widziane są predyspozycje do prowadzenia umiejętnych negocjacji. Bardzo ważny jest wygląd zewnętrzny – przedstawiciel musi wyglądać schludnie i profesjonalnie.

Zarobki


Wynagrodzenie przedstawicieli handlowych zależy niemal wyłącznie od poziomu sprzedaży, jest w mniejszym lub większym stopniu prowizyjne. Zaczynający pracę handlowiec otrzymuje pensję na poziomie 1,8 - 3,5 tys. zł brutto. Jeśli jest skuteczny, zarobi 4 - 6 tys. zł brutto miesięcznie. Doświadczony doradca handlowy i techniczny, który zdobył już sieć stałych klientów, zarabia 8 - 10 tys. złotych. Bonusami pozapłacowymi są samochód służbowy i telefon.

Aktualne zarobki na tym stanowisku można sprawdzić też pod adresem:
http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/sprzedaz/przedstawiciel-handlowy/.
Więcej na ten temat: przedstawiciel handlowy, handlowiec

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: