Umowa o pracę? Nie dla młodych i kobiet
2016-03-01 13:09
Przeczytaj także: Jak Polacy przyjęli zmiany w Kodeksie pracy?
Jak sprawdzić wiarygodność pracodawcy?
- Sprawdź, czy dana firma nie ma długów. Możesz to zrobić znając NIP danego przedsiębiorstwa, korzystając z bazy, np. BIG InfoMonitor, przez internet. Wystarczy zarejestrować się na stronie BIG.pl, a następnie wejść do zakładki „raporty”. Jednorazowy koszt takiego sprawdzenia wynosi ok. 30 zł. Baza BIG InfoMonitor może pokazać też, że firma nie tylko nie ma długów, ale świetnie radzi sobie z rożnego rodzaju płatnościami, bo takie dane również można znaleźć BIG.
- Sprawdź opinie, ale wybieraj wiarygodne źródła – osoby, które znasz lub np. portale związane z karierą zawodową. Możemy tam znaleźć informacje na temat danej firmy wpisywane przez byłych i obecnych pracowników.
- Sprawdź certyfikaty, jakie dana firma posiada, np. Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo, który otrzymują tylko te przedsiębiorstwa, które nie figurują w bazach BIG InfoMonitor, BIK i ZBP oraz nie zalegają w ZUS i US na dzień przyznania certyfikatu.
- Sprawdź w GUS, na podstawie NIP, czy dana firma istnieje, czy nie jest np. w procesie upadłości, itd.
A co, jeśli pracodawca nie zapłacił w ogóle?
Badanie BIG InfoMonitor pokazało również, że 25 proc. osób zadeklarowało, że oczekuje na pensję powyżej miesiąca, zaś 4 proc. nie otrzymało jej w ogóle. W sumie 2 mln Polaków doświadczyło opóźnień w wypłacie pensji lub w ogóle jej nie dostało. Część z nich, po uzyskaniu korzystnego dla siebie wyroku sądowego, poinformowała o tym rejestr dłużników BIG InfoMonitor.
- Najczęściej problem ten występuje w branży budowlanej, ale także hotelarstwie, konsultingu, branży nieruchomości, a także szeroko rozumianych usługach – podkreśla Mariusz Hildebrand. – Gdy zostaniemy oszukani, warto zgłosić to do BIG-u, bo obecność niesolidnego pracodawcy w naszej bazie pomoże ostrzec innych przed ryzykiem podjęcia z nim współpracy. Na pewno ograniczy mu dostęp do wielu usług niezbędnych do codziennego funkcjonowania, takich jak kredyty, leasingi, umowy na telefon czy internet. Tym samym obniży jego konkurencyjność na rynku – dodaje wiceprezes BIG InfoMonitor.
Jak wpisać dłużnika do rejestru?
- Uzyskaj przyznający ci rację wyrok sądu, czyli tytuł wykonawczy z klauzulą wykonalności
- Zarejestruj się na stronie www.BIG.pl
- Pobierz wezwanie do zapłaty
- Wyślij dłużnikowi wezwanie do zapłaty
- Odczekaj 14 dni kalendarzowych
- Jeśli jeszcze nie otrzymałeś pieniędzy, wpisz samodzielnie dłużnika do rejestru
- Wydrukuj 2 egzemplarze umowy o współpracy z BIG InfoMonitor wraz z załącznikami, podpisz i wyślij do BIG InfoMonitor. Do umowy dołącz skan dokumentu tożsamości
- BIG InfoMonitor zweryfikuje nadesłane dokumenty. Po ich weryfikacji wyśle informację o aktywacji BIGkonta
- Zaloguj się do swojego BIGkonta i wpisz dłużnika
- Od 7 marca będziesz mógł to zrobić za 1 zł
A bezrobocie nieznacznie wzrasta
Według najnowszych danych GUS, stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec stycznia 2016 r. wyniosła 10,3 proc., co oznacza, że wzrosła o 0,5 pkt proc. względem poprzedniego miesiąca. Jednak w porównaniu z początkiem zeszłego roku i tak jest znacznie lepiej. W styczniu 2015 r. bezrobocie wynosiło 11,9 proc., a liczba zarejestrowanych bezrobotnych sięgała 1 647,5 tys. wobec 1 563,3 tys. na koniec grudnia, była jednak o 271 tys. niższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku.
![Kodeks pracy - będą zmiany w duchu "work-life balance" Kodeks pracy - będą zmiany w duchu "work-life balance"](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kodeks-pracy/Kodeks-pracy-beda-zmiany-w-duchu-work-life-balance-245560-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)