Kiedy możesz powiedzieć szefowi „nie”?
2016-01-07 00:26
Kiedy możesz powiedzieć szefowi „nie”? © Sergey Nivens - Fotolia.com
Przeczytaj także: Relacje w pracy: nie bądź biurowym popychadłem!
Z pewnością bardzo trudno jest wprowadzić sztywną granicę między sytuacjami, kiedy możesz podejść negatywnie do poleceń szefa, a takimi, kiedy musisz zacisnąć zęby i wykonać zleconą pracę. Nikt nie chce być postrzegany w swoim miejscu pracy jako osoba, która nie współpracuje i odmawia pomocy. Mogą wystąpić jednak sytuacje, kiedy „nie” to najlepsza odpowiedź na polecenie przełożonego. W jakich momentach twoja odmowa będzie usprawiedliwiona?Jesteś pochłonięty innymi zadaniami
Twój szef powinien wiedzieć za co jesteś odpowiedzialny i jakie obowiązki wykonujesz. Ma jednak prawo nie wiedzieć na jakim etapie zaawansowania jesteś w danych projektach i jak bardzo jesteś obłożony pracą. Jeśli czujesz, że liczba obowiązków znacznie przekracza twoje możliwości, a szef chce dodać ci jeszcze nowe zadanie, masz prawo odmówić. Nie mów jednak tylko „nie”. Podaj argumenty, powiedz o zadaniach, które wykonujesz i określ ile czasu ci zajmują. Pokaż, ze już teraz z trudem wyrabiasz się w wyznaczonym czasie pracy, a każda dodatkowa rzecz będzie wiązała się z nadgodzinami. Przedyskutujcie sprawę i ustalcie priorytety. Być może część wykonywanych zadań można przełożyć na później i zająć się w pierwszej kolejności nowym zadaniem.
fot. Sergey Nivens - Fotolia.com
Kiedy możesz powiedzieć szefowi „nie”?
Zadanie nie odpowiada twoim umiejętnościom
Nikt nie chodzi do myjni samochodowej, żeby umyć zęby. Nie możesz podejmować się bezrefleksyjnie projektów, które są kompletnie z innej dziedziny niż twoja. W momencie, gdy jesteś poproszony o zrobienie czegoś, co nie odpowiada w żaden sposób twoim umiejętnościom i zajmowanemu przez ciebie stanowisku, to może być czas na poważną rozmowę – mówi Małgorzata Majewska, ekspert serwisu monsterpolska.pl. Pamiętaj, że podejmowanie się tego typu zadania może zakończyć się spektakularną porażką, więc warto powiedzieć przełożonemu, że preferowałbyś projekt, który jesteś w stanie zrealizować w oparciu o swoją wiedzę i dotychczasowe doświadczenie. Dodatkowo, tego typu rozmowa jest też odpowiednim momentem, żeby zasugerować szkolenie, w czasie którego zdobędziesz nowe umiejętności i przy najbliższej okazji będziesz już mógł podjąć się nowego zadania. Pokażesz w ten sposób, że odmawiasz bo jesteś świadomym siebie i swoich umiejętności pracownikiem, dbasz o swój rozwój i dobro firmy.
Polecenie jest nieetyczne, bądź nielegalne
Jak było powiedziane wcześniej, niezaprzeczalnie nikt nie ma prawa zmusić cię do podejmowania działań noszących znamiona przestępstwa lub wątpliwych moralnie. Jeśli jednak zostaniesz o to kiedykolwiek poproszony, musisz wykazać się ostrożnością. Jeśli taka sytuacja zdarzy się raz, może powtórzyć się w przyszłości. Jeśli podejrzewasz swojego przełożonego o działania na granicy prawa, powinieneś poinformować o tym odpowiednie służby. To też jednoznaczny sygnał do tego, aby wręczyć wypowiedzenie i poszukać innej pracy.
oprac. : Monster Polska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)