eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaNajbogatsi Polacy i Niemcy - porównanie majątków

Najbogatsi Polacy i Niemcy - porównanie majątków

2015-10-10 00:42

Najbogatsi Polacy i Niemcy - porównanie majątków

Najbogatszy Niemiec dysponuje pięciokrotnie wyższym majątkiem niż najbardziej majętny Polak © Ric-Pic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jak wynika z danych Europejskiej Komisji Gospodarczej, przeciętne wynagrodzenie w Niemczech jest ponad trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Jeszcze większe dysproporcje możemy dostrzec analizując ranking najbogatszych przygotowany przez miesięcznik Forbes. Na wspomnianej liście znalazło się aż 103 Niemców i zaledwie 5 Polaków. Co więcej, najbogatszy Niemiec dysponuje pięciokrotnie wyższym majątkiem niż najbardziej majętny Polak.

Przeczytaj także: Najbogatsi Polacy i Chińczycy: jak wypada porównanie?

Najbogatsi Niemcy i Polacy – co mówi na ten temat statystyka?


Według rankingu Forbes, łączna wartość majątku stu najbogatszych Polaków wyceniana jest na 27,7 mld EUR, a więc równowartość niespełna 116 mld PLN. Dla porównania suma dobytku stu najbardziej majętnych Niemców to kwota dwanaście razy większa – ponad 325 mld EUR (około 1,3 biliona PLN).

W ubiegłym roku przeciętny dobytek najbogatszych Polaków wyniósł 288 mln EUR. Najbardziej majętni Niemcy dysponowali średnio majątkiem o wartości blisko dziesięć razy większej, tj. 2,8 mld EUR. Z kolei jeśli uwzględnimy bardziej miarodajną miarę jaką jest mediana, okazuje się, że w przypadku Polski wynosi ona tylko 130 mln EUR.

Majątki dziesięciu najbogatszych Polaków wahały się między 514 mln EUR i 3,6 mld EUR. Na pierwszym miejscu w polskim rankingu znalazł się nieżyjący już Jan Kulczyk. Z kolei u naszego zachodniego sąsiada, na pierwszej pozycji uplasował się 21. najbogatszy człowiek na świecie, Georg Schaeffler z majątkiem ponad 20 mld EUR. Dziesiątkę najbogatszych Niemców zamyka zaś przedsiębiorca z branży IT Hasso Plattner, którego majątek został oszacowany na kwotę 6,9 mld EUR.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Porównanie łącznego majątku 100 najbogatszych Niemców i Polaków

Łączna wartość majątku stu najbogatszych Polaków wyceniana jest na 27,7 mld EUR.


Dziesięciu Polaków znajdujących się na ostatnich miejscach zestawienia dysponuje łącznym majątkiem o wartości 623 mln EUR. Każdy z nich posiada około 60 mln EUR. Z kolei Niemcy zajmujący dziesięć najniższych pozycji wśród stu najbogatszych mogą się pochwalić łączną kwotą 9,2 mld EUR. Majątek ostatniego niemieckiego milionera na liście to 754 mln EUR, a więc ponad trzynastokrotnie więcej niż Piotra Nowaka, który zamyka polskie zestawienie.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Porównanie średniej i mediany majątków 100 najbogatszych Niemców i Polaków

W ubiegłym roku przeciętny dobytek najbogatszych Polaków wyniósł 288 mln EUR.


Na koniec, spróbujmy umieścić najbogatszego Polaka w rankingu najbardziej majętnych Niemców. Jak się okazuje, zwycięzca polskiego zestawienia zaznałby się dopiero na dziewiętnastym miejscu. Co więcej, aspirujący do miana najbardziej majętnego Niemca musiałby dysponować sumą majątków co najmniej trzydziestu najbogatszych Polaków.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Porównanie wartości majątków Polaków i Niemców zajmujących dziesięć najwyższych pozycji

Na pierwszym miejscu w polskim rankingu znalazł się nieżyjący już Jan Kulczyk.


fot. mat. prasowe

Tabela 2. Porównanie wartości majątków Polaków i Niemców zajmujących dziesięć najniższych pozycji

Dziesięciu Polaków znajdujących się na ostatnich miejscach zestawienia dysponuje łącznym majątkiem o wartości 623 mln EUR.


Maria Jodłowska
Sedlak & Sedlak


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Kto jest bogatszy: Niemcy czy Polacy

    annawro777 / 2015-10-12 07:23:06

    Czy dobra materialne powinny być jedyną wartością w porównaniu zamożności narodów ? Spróbujmy spojrzeć np. na problemy rodziców i dzieci w różnym wieku. Okazuje się, że BOGACI NIEMCY W OGÓLE NIE UTRZYMUJĄ KONTAKTÓW Z RODZICAMI-SENIORAMI, a nawet nie interesuje ich los chorych rodziców. W POLSCE MAMY WIĘCEJ SERCA, CZUŁOŚCI, CIESZĄ NAS MAŁE RADOŚCI - zatem mamy wyższe wartości i TO JEST WAŻNE !!! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: