eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaSamoocena pracownika: jak jej dokonać?

Samoocena pracownika: jak jej dokonać?

2015-08-31 00:15

Samoocena pracownika: jak jej dokonać?

Jak dokonać oceny swoich osiągnięć w pracy? © MH - Fotolia.com

Być może jesteś taki jak wielu polityków, piosenkarzy czy gwiazd filmu i nic nie daje Ci tyle szczęścia jak mówienie o sobie. A może nie przychodzi Ci to aż tak łatwo?

Przeczytaj także: Ocena okresowa pracownika nie musi być stresująca

Dla tych, którzy należą do tej drugiej grupy, pytanie o samoocenę, jako część wystąpienia przed szefem, rodzi w głowie pytania „Jaki jest tego cel?”, „Co powinnam powiedzieć?” lub „Czy coś, co o sobie powiem nie zostanie wykorzystane przeciwko mnie?”. To tylko kilka pytań, które zadają sobie pracownicy wypełniający formularze oceny wyników w pracy.

Po pierwsze, zanim zaczniesz wypełniać formularz dotyczący samooceny, zrelaksuj się. Nie został on wymyślony przez bezdusznych specjalistów ds. HR, by torturować pracowników, ale jako narzędzie, pomocne w planowaniu ścieżki rozwoju pracowników.

Ocena samego siebie stała się ostatnio bardzo popularna. Menadżerowie nie są w stanie pamiętać, tak dobrze jak Ty, wszystkiego, co osiągnąłeś podczas ostatniego roku. Odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu samooceny, pomogą Twojemu szefowi zobrazować wszystkie Twoje osiągnięcia – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Zwróć uwagę na szczegóły


Dziś wielu z nas pracuje i podejmuje większość decyzji zawodowych samodzielnie. W związku z tym menadżerowie nie mają dokładnych informacji na temat codziennych zajęć swoich podwładnych. Wypełniając formularz samooceny wpisz dokładnie swoje osiągnięcia. Bądź szczegółowy i unikaj ogólników.

Przymiotniki takie jak “dobry”, “wiele”, “dużo” są już bardzo oklepane. Doradcy monsterpolska.pl radzą, by używać bardziej obrazowych określeń, typu: “podczas koordynowania projektu X wykorzystałem szereg umiejętności z zakresu zarządzania projektami oraz zespołem” lub “zrealizowałem wszystkie cele przed terminem.” Upewnij się, że masz potwierdzenie wszystkich prowadzonych projektów, zrealizowanych celów, szkoleń, w których uczestniczyłeś oraz umiejętności rozwiniętych dzięki nim.

fot. MH - Fotolia.com

Jak dokonać oceny swoich osiągnięć w pracy?

Wypełniając formularz samooceny wpisz dokładnie swoje osiągnięcia. Bądź szczegółowy i unikaj ogólników.


W formularzu nie ma miejsca na kłamstwa, dlatego umieść w nim tylko prawdziwe informacje, potwierdzające swoje wyniki. Unikaj zwrotów: „dobrze współpracuję ze wszystkimi członkami zespołu”. Zamiast tego zobrazuj sytuację: „podczas realizacji projektu X, zostałem w pracy po godzinach przez 3 wieczory, by pomóc Agnieszce przygotować materiały do wysyłki, a także zastąpiłem Magdę podczas jej chorobowego. Pozwoliło to zaoszczędzić pieniądze i utrzymać wysoki poziom naszych usług, ponieważ nie było potrzeby zatrudniania nowej osoby na zastępstwo”.

Pisz otwarcie o porażkach


W pracy nie zawsze odnosimy sukcesy. Zdarzają się nam również porażki. Nie uciekaj przed przyznaniem się do nich. Obronna ręką wyjdziesz z tej sytuacji, pisząc “jest to dziedzina, nad którą muszę jeszcze popracować. Teraz właśnie to robię”. Nigdy nie mów o słabości i problemie bez przedstawiania rozwiązania. Nawet, jeśli rozwiązanie nie jest dobre, pokazuje, że bierzesz za siebie i swoją pracę odpowiedzialność oraz jesteś proaktywny i pracujesz nad sobą.

Szefowie, w odróżnieniu od stereotypowych opinii, doceniają pracowników, którzy podejmują taką inicjatywę. Ułatwisz życie szefowi, kiedy sam go poinformujesz - wiem, że projekt nie do końca się udał, ale dzięki temu doświadczeniu nauczyłem się X, Y i Z, i pracuję obecnie nad wdrożeniem i poprawą sytuacji”. Pokazuje to dużą świadomość osobistych doświadczeń pracownika. Ponadto szef może odetchnąć i pomyśleć, “dobrze, teraz nie muszę już o tym wspominać”.

Stwórz dialog z szefem


Nie myśl o formularzu samooceny, jako prezentacji Twoich słabych stron, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie. Skup się na tym, że jest on dla Ciebie szansą przedstawienia siebie w dobrym świetle – radzi Małgorzata Majewska.

Formularz jest rodzajem wprowadzenia do rozmowy z szefem. Daje Ci niepowtarzalną szansę poprowadzenia dobrej, ciekawej i owocnej rozmowy z przełożonym na temat Twoich osiągnięć w poprzednim roku.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: