eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownika7 czynników hamujących efektywność pracy

7 czynników hamujących efektywność pracy

2015-07-11 00:55

7 czynników hamujących efektywność pracy

Przemęczenie obniża efektywność © chaivit - Fotolia.com

Przepracowanie, nadmiar obowiązków czy brak organizacji hamują wydajność pracowników. Co jeszcze utrudnia osiąganie dobrych efektów w pracy?

Przeczytaj także: Skrócenie czasu pracy - jakie konsekwencje dla gospodarki?

Każdy pracownik to ważny element organizacji, w której pracuje. Im jest bardziej efektywny, tym lepsze wyniki osiąga firma. Eksperci z serwisu GoldenLine.pl wskazują 7 najczęstszych przyczyn niskiej efektywności w pracy.

1. Nadmiar obowiązków


Częstym błędem jest branie na siebie wszystkich zadań, jakie pojawiają się w trakcie pracy. Wiele osób nie potrafi powiedzieć „nie” swoim współpracownikom, szefowi czy klientom. Brak asertywności i usprawiedliwianie się „dobrymi intencjami” prowadzi do tego, że lista zadań stale się powiększa. Nawet najlepszy pracownik nie jest w stanie wypełnić zbyt wielu obowiązków, a co dopiero wykonać ich rzetelnie. Czasem trzeba po prostu poprosić kogoś o pomoc lub odmówić, jeśli jakieś zadanie przerasta nasze możliwości albo po prostu wiemy, że nie będziemy w stanie mu podołać.

2. Nieumiejętność pracy w zespole


Przy wykonywaniu konkretnego zadania często skupiamy się wyłącznie na nim. Zapominamy, że praca w grupie, wsparcie współpracowników, wykorzystanie ich wiedzy i doświadczenia może dostarczyć nam wielu cennych sugestii i pozwolić uniknąć błędów. W większości przypadków nad sukcesem firmy i realizacją celów pracuje cały zespół, który potrafi umiejętnie wykorzystywać kompetencje wszystkich jego członków i dzielić się pracą.

3. Organizer w różnych miejscach


Wiadomości i zadania w poczcie e-mail, notatki na luźnych kartkach, kontakty w kalendarzu, spotkania wpisane w aplikacjach smartfonowych, czyli chaos organizacyjny. Taka sytuacja sprawia, że wiele spraw wymyka się spod kontroli. Warto trzymać wszystkie pomysły, zadania, polecenia szefa czy kontakty w jednym miejscu oraz planować dzień pracy i zadania do wykonania. Pomaga to odciążyć umysł i zapanować nad kolejnością realizacji zadań.

4. Brak samodzielności


Pracodawcy często poszukują u pracowników dużej samodzielności i odpowiedzialności. Nie każdy jednak potrafi podejmować samodzielne decyzje. Może się to wiązać z brakiem wiedzy, niezrozumieniem zadania, danego zagadnienia, wydanego polecenia lub po prostu z ucieczką od odpowiedzialności. Taka sytuacja może prowadzić do rozciągania zadania w czasie, nieprawidłowej jego realizacji, czy konieczności przekazania go innej osobie.

fot. chaivit - Fotolia.com

Przemęczenie obniża efektywność

Kiedy pracownik jest zmęczony, ma to wpływ na jego percepcję, kreatywność a tym samym na wyniki w pracy.


5. Nadmierna kontrola


Zdarzają się sytuacje, w których szefowie mają poczucie, że bez pilnowania i sprawdzania pracowników, powierzone im zadania nie zostaną wykonane poprawnie. Jednak nadmierna kontrola pracy pracownika czy zespołu i działanie według sztywnych procedur, zazwyczaj hamuje kreatywność i produktywność pracowników. Umożliwienie podejmowania samodzielnych decyzji, proponowania własnych rozwiązań i zapewnienie swobody działania sprawi, że pracownik nie tylko będzie bardziej produktywny, ale także poczuje większą odpowiedzialność za swoje działania i wyniki firmy.

6. Złodzieje czasu


Przeglądanie stron internetowych, prowadzenie prywatnych rozmów, pisanie sms-ów czy ciągłe sprawdzanie mediów społecznościowych, mogą w wielu przypadkach powodować brak czasu na wykonanie obowiązków pracowniczych. Pozostawanie nawet dłużej w pracy, kiedy jesteśmy już zmęczeni, nie sprzyja produktywności i dobrym efektom naszej pracy.

7. Przemęczenie


5 dni efektywnej pracy determinuje chęć i konieczność odpoczynku. Niektórzy także w tygodniu, po pracy, spotykają się w gronie znajomych, imprezują do późnych godzin nocnych, zbyt krótko śpią. Przy prowadzeniu takiego trybu życia przez dłuższy okres, pracownik jest po prostu zmęczony, co ma wpływ na jego percepcję, kreatywność a tym samym na wyniki w pracy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: