eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowiskOpiekun medyczny

Opiekun medyczny

Opiekun medyczny

Opiekun medyczny - zakres obowiązków i opis stanowiska © Lisa F. Young - Fotolia.com

Opiekun medyczny to zawód regulowany przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, a także rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstaw programowych kształcenia w tym zawodzie. Opiekun medyczny jest kompetentną osobą do pomagania i świadczenia usług osobie chorej i niesamodzielnej, aby zaspokoić w profesjonalny sposób jej podstawowe potrzeby życiowe. Opiekun medyczny rozpoznaje i rozwiązuje problemy opiekuńcze osób chorych i niesamodzielnych w różnym wieku. Pomaga swoim podopiecznym zaspokajać potrzeby biologiczne, psychologiczne i społeczne. Asystuje personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, pomaga mu i jednocześnie wspiera osobę chorą i niesamodzielną.
Osoby z kwalifikacjami opiekuna medycznego mogą być zatrudnione w zakładach opiekuńczo-leczniczych, oddziałach szpitalnych, domach pomocy społecznej, niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej, środowiskowych domach pomocy, hospicjach, fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych, a także mogą prowadzić własną działalność gospodarczą.

Czym się zajmuje opiekun medyczny (Zakres obowiązków):


  • rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów opiekuńczych osoby chorej
  • pomaganie osobie chorej i niesamodzielnej w zaspakajaniu potrzeb życiowych
  • zapewnianie bezpieczeństwa
  • asystowanie pielęgniarce i innemu personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych
  • konserwacja, dezynfekcja przyborów i narzędzi stosowanych podczas wykonywania zabiegów
  • podejmowanie współpracy z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym

Wymagania


Zgodnie z prawem (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego) kształcenie w zawodzie opiekun medyczny prowadzą wyłącznie 2-semestralne (jednoroczne) szkoły policealne dla osób posiadających wykształcenie średnie. Ponadto, szkoły te mogą prowadzić kwalifikacyjne kursy zawodowe w zakresie wyodrębnionej w tym zawodzie kwalifikacji „Świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej”. Na kwalifikacyjny kurs zawodowy mogą uczęszczać osoby dorosłe, które ukończyły gimnazjum. Ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, przeprowadzanego przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Uzyskany dyplom (egzamin zewnętrzny) uprawnia do podjęcia pracy w tym zawodzie na terenie Unii Europejskiej.

Opiekun medyczny powinien posiadać bardzo dobre zdolności komunikacyjne, umiejętność pracy w zespole oraz empatię. Najchętniej zatrudniane są w tym zawodzie osoby w wieku 50+.

Zarobki


Wykwalifikowany opiekun medyczny po ukończonej szkole zarabia w Polsce około 1,8 tys. zł, a u naszych niemieckich sąsiadów wynagrodzenie sięga 2 tys. euro miesięcznie.
Więcej na ten temat: opiekun medyczny

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • anna4266 / 2019-03-04 09:40:43

    opiekunowie zarabiają najnizsza
    krajowa masakra odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Opiekun medyczny

    Joanna.Zapadewska / 2019-12-21 18:50:14

    dla mnie Studium Pracowników Medycznych i Społecznych ma dużo fajniejszą ofertę i lepsze perspektywy. zostałam dzięki nim certyfikowaną opiekunką dziecięcą, miałam super praktyki i dzięki nim zaraz po egzaminach dostałam pracę. dla mnie tylko SPMiS, zresztą wystarczy porównać wyniki i zdawalność odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Mitt / 2020-08-19 10:20:23

    Nie zgodzę się, że najbardziej pożądane są osoby po pięćdziesiątce, może coś się w tym względzie zmieniło. Nie jest to zawód dla każdego, ale pracy w nim będzie coraz więcej, też za granicą. Do tego szybko uzyskuje się kwalifikacje, które są uznawane w europie. Ja kończę ten kierunek w coisnusie i rozważam właśnie pracę w Niemczech. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: