eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowiskChemik

Chemik

Chemik

Chemik - zakres obowiązków i opis stanowiska © vchalup - Fotolia.com

Chemik to osoba, która zajmuje się badaniem pierwiastków i związków chemicznych, ich właściwości, zależności między właściwościami substancji a ich składem. Przeprowadza reakcje chemiczne w celu otrzymywania nowych związków, mogących mieć zastosowanie w przemyśle. Chemik tworzy również nowe teorie i weryfikuje już istniejące. Najczęściej specjalizuje się w jednym z czterech obszarów: chemia organiczna, chemia nieorganiczna, chemia fizyczna i chemia analityczna.
Chemicy mogą pracować w laboratoriach, jednostkach badawczo-rozwojowych, przedsiębiorstwach produkcyjnych wytwarzających detergenty, chemikalia, w rafineriach, firmach farmaceutycznych itp., a także na uczelniach. Chemik w swojej pracy podlega kierownikowi działu lub dyrektorowi zakładu.

Praca w laboratorium wiąże się z obcowaniem z odczynnikami o toksycznym działaniu, dlatego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie (rękawice ochronne, specjalne okulary) oraz ostrożność. Obecnie chemicy skupiają się na poszukiwaniu zależności w przyrodzie, aby przyczynić się do jej ochrony.

Czym się zajmuje chemik (Zakres obowiązków):


  • Nadzorowanie procesu produkcji tworzyw sztucznych, nawozów, paliw
  • Udział w produkcji leków, farb
  • Przetwarzanie gotowych substancji chemicznych
  • Prowadzenie badań nad związkami chemicznymi
  • Praca dydaktyczna na uczelni/ w szkole

Wymagania


Aby wykonywać ten zawód należy ukończyć studia na kierunku chemia (na politechnice lub uniwersytecie). Chemik musi być przygotowany na konieczność nieustannego zgłębiania i poszerzania wiedzy, jako że jest to dyscyplina prężnie się rozwijająca.

Poza wiedzą teoretyczną przydatne w tym zawodzie są zdolności manualne, poczucie odpowiedzialności, dokładność, rzetelność, pomysłowość, spostrzegawczość oraz zdolność logicznego myślenia.

Zarobki


Zarobki chemików zależą od ich doświadczenia, zdolności i miejsca pracy. Początkujący chemik może zarobić około 2000 zł brutto. Na najwyższe wynagrodzenia można liczyć pracując w laboratoriach chemicznych, kosmetycznych czy spożywczych.
Więcej na ten temat: chemik

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: