Jaki wzrost wynagrodzeń na świecie w 2015 roku?
2015-01-12 13:15
Jaki wzrost wynagrodzeń w 2015 roku? © adam88xx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem
Płace na rynkach wschodzących rosną, ale inflacja również
Prognozowany przeciętny wzrost wynagrodzeń na świecie w 2015 r. wynosi 5,4% – w porównaniu do ubiegłorocznych 5,2%. Średnia maskuje jednak znaczące spowolnienie na rynkach wschodzących, takich jak Brazylia, Rosja czy Ukraina, które w ostatnich latach były silnym motorem wzrostu wynagrodzeń na świecie. Pracownicy z tych krajów mogą oczekiwać podwyżek wynagrodzeń odpowiednio o 6,1%, 6,8% oraz 6,8%. Niemniej jednak po uwzględnieniu inflacji (szacowanej na 6,5%, 7,5% oraz 10,7%), w rzeczywistości nastąpi spadek płac realnych odpowiednio o 0,4% (Brazylia), 0,7% (Rosja) oraz 3,9% (Ukraina).
Tegoroczne globalne prognozy przewidują wyższą stopę wzrostu płac niż w ubiegłym roku. Niemniej jednak maskuje to znaczące różnice dzielące poszczególne regiony i kraje. Każdy rynek ma swoją specyfikę, którą organizacje powinny dogłębnie poznać, jeśli chcą przyciągnąć i zatrzymać najlepszych pracowników. Największa zmiana zachodzi pomiędzy Europą a rynkami wschodzącymi. Na wielu rynkach europejskich płace realne rosną, jednak w głównych gospodarkach wschodzących, które w ostatnim dziesięcioleciu były źródłem bumu gospodarczego, następuje spadek realnych wynagrodzeń – zauważa Agnieszka Milewczyk, Prezes Hay Group Polska.
fot. mat. prasowe
Globalny wzrost płac
Oznaki wzrostu w Europie
W Europie spodziewany jest wzrost płac o 3,1%, a dzięki niskiej inflacji (szacowanej na 1,5%) pracownicy mogą oczekiwać realnego przeciętnego wzrostu wynagrodzenia o 1,6%.
Na wzrost wynagrodzeń w Europie korzystnie wpłynęła poprawa wyników gospodarek, które dotąd borykały się z trudnościami. Pośród nich wyróżniają się Grecja oraz Irlandia, w których przewidywany wzrost wynagrodzeń wyniesie odpowiednio 1,3% oraz 1,4% w ujęciu nominalnym, a 2,5% oraz 1,1% w ujęciu realnym – w porównaniu z 0,8% oraz 0,2% w ubiegłym roku, co obydwa kraje zawdzięczają powrotowi na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Mimo niskiego wzrostu wynagrodzeń w Grecji, realny wzrost jest wyższy z powodu panującej tam deflacji, która jest również prognozowana co najmniej na 3 pierwsze kwartały 2015 roku.
Przydatne linki:
- Sprawdź średnie zarobki na wybranym stanowisku
- Kalkulator wynagrodzeń
- Kalkulator płac (wynagrodzenia) brutto-netto
Podwyżki w tym roku są również dobrą informacją dla pracowników brytyjskich. Choć szacunkowy wzrost płac utrzyma się na poziomie 2,5%, identycznym jak w ubiegłym roku, niższa inflacja (prognozowana na poziomie 1,7%) przyczyni się do wzrostu realnego dochodu pracowników (o 0,8%). To będzie drugi rok realnych podwyżek od 2009 roku w tym kraju.
Największych nominalnych podwyżek płac w Europie, o 9,0%, należy spodziewać się w Turcji, jednak pracownicy silnie odczują presję, jaką na ich dochody wywierać będzie wysoka, szacowana na 8,9% stopa inflacji.
Patrząc w ujęciu regionalnym, najwyższe wzrosty wynagrodzeń w Europie będą miały miejsce w Europie Centralnej. Również po odjęciu inflacji, a więc na poziomie realnych podwyżek. Takie kraje jak Węgry, Polska, Litwa, Bułgaria, Rumunia zanotują realne podwyżki przekraczające 2,5 a nawet 3% (Bułgaria i Rumunia). Większość krajów Europy Zachodniej zanotuje realne podwyżki poniżej 2% – komentuje Mirosława Kowalczuk, dyrektor działu Productized Services, w Hay Group Polska.
W Polsce wzrost wynagrodzeń powyżej inflacji związany jest z rodzącą się powoli presją płacową pracowników, która pojawia się wraz z informacją o polepszaniu się wyników firm w stosunku do roku ubiegłego. Z drugiej strony, jeżeli mówimy o specjalistach czy kluczowych pracownikach, firmy będą starały się zatrzymać najlepszych, nie podejmując ryzyka ich utraty z powodu braków podwyżek. A pracownicy, czując się bezpieczniej, już zaczynają rozglądać się po rynku – rotacja wzrosła z 10% (październik 2013) do 14% (badanie Hay Group, Polska, październik 2014).
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)