Umowa o dzieło
Przeczytaj także: Umowy cywilnoprawne: jak je zawierać z pracownikami?
Umowa cywilnoprawna, zobowiązująca przyjmującego zlecenie do wykonania określonego dzieła o charakterze materialnym lub niematerialnym (ale tylko pod warunkiem, że da się je utrwalić w postaci określonych przedmiotów materialnych, np. zdjęć), a zlecającego do zapłaty ustalonego wynagrodzenia, przy czym zapłata przysługuje nie za sam fakt wykonywania zadania, ale za jego rezultat.Warunkiem zaistnienia umowy o dzieło jest wskazanie w sposób konkretny i jednoznaczny, o jakie dzieło chodzi. Umowa taka jest umową zobowiązującą, odpłatną, wzajemną i konsensualną.
Zamawiający może odstąpić od umowy bez konkretnego powodu, z kolei wykonawca może tego dokonać w sytuacji, gdy przy realizacji dzieła brakuje współdziałania ze strony zamawiającego, a jest ono konieczne.
Co ważne – jeśli dzieło zostanie wykonane w sposób wadliwy, zamawiający może wezwać wykonawcę do prawidłowej realizacji dzieła w określonym terminie. Jeśli okaże się to bezskuteczne, zlecający może odstąpić od umowy lub powierzyć jej wykonanie innej osobie na koszt wykonawcy.
Osoby wykonujące pracę wyłącznie w oparciu o umowę o dzieło nie podlegają żadnym ubezpieczeniom.
Przeczytaj także:
11 faktów i mitów na temat ozusowania umów zlecenia i o dzieło
Więcej na ten temat:
umowa o dzieło, umowa cywilnoprawna, formy zatrudnienia, umowy cywilnoprawne, rozliczenie umowy o dzieło, wypowiedzenie umowy o dzieło
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)