Praca tymczasowa czy stała?
2005-08-11 10:51
Przeczytaj także: Jak sprawną rekrutację widzą sami kandydaci. Co mogą zmienić pracodawcy?
Przy okazji wakacji dużo mówi się o pracy sezonowej i korzyściach z zatrudnienia tymczasowego. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy nauczyli się dostrzegać zalety takiej formy zatrudnienia, wciąż jednak większość szukających pracy preferuje umowy na stałe.Zdaniem Agnieszki Nordbo, ze szczecińskiego oddziału firmy Randstad, zapotrzebowanie na pracowników stałych i tymczasowych w dużej mierze zależy od regionu Polski. Potrzeby pracodawców inaczej kształtują się w Warszawie, inaczej zaś w pozostałych częściach kraju. Jak twierdzą eksperci z Randstad, w Warszawie znajduje się wiele central firm, w związku z tym jest duże zapotrzebowanie na specjalistów z danych branż. Tradycyjnie najbardziej poszukiwani są pracownicy z dziedziny finansów i księgowości, a także zarządzania łańcuchem dostaw. Niezmiennie duży popyt jest również na specjalistów z zakresu informatyki. „W chwili obecnej bardzo potrzebni są programiści nowych technologii, zapotrzebowanie na nich jest ogromne. Firmy poszukują również analityków biznesowych oraz konsultantów” – mówi Dorota Kulesza, menedżer InfoStaff, jednostki rekrutującej informatyków.
Z obserwacji pracowników Randstad wynika, ze poza stolicą dominują rekrutacje w obrębie czterech głównych grup stanowiskowych: administracji, sprzedaży, produkcji i zarządzania. W zakresie tych branż poszukiwani są pracownicy na wszystkie niemal stanowiska: od asystentki do kierownika biura, od przedstawiciela handlowego do dyrektora sprzedaży, od technologa i magazyniera do kierownika produkcji.
Eksperci z Randstad uważają, ze nie jest możliwe wskazanie branży, w której dominowałyby oferty pracy stałej. Jak wskazuje Agnieszka Nordbo, proporcje ofert pracy stałej i tymczasowej zmieniają się w zależności od stanowiska - im jest ono wyższe i bardziej specjalistyczne, tym więcej ofert pracy stałej. Najwięcej ofert pracy tymczasowej to stanowiska administracyjne i produkcyjno-magazynowe. Najwięcej ofert pracy stałej to stanowiska sprzedażowe i kierownicze.
Odsetek ofert pracy stałej wśród wszystkich miejsc pracy oferowanych przez Randstad różni się także w zależności od regionu. W województwie zachodniopomorskim oferty pracy stałej i tymczasowej są niemal równoliczne. „Aktualnie w biurze w Szczecinie mamy dokładnie tyle samo ofert pracy stałej, co tymczasowej. Poszukujemy 100 konsultantów telefonicznych z biegłym językiem niemieckim do calll center (oferta pracy stałej) oraz 100 pracowników produkcyjnych (oferta pracy tymczasowej)” mówi Agnieszka Nordbo z biura w Szczecinie. Odmienna jest sytuacja na Dolnym Śląsku. Zdaniem Renaty Zagórda, menedżera regionu dolnośląskiego, oferty pracy stałej pojawiające się we Wrocławiu mają raczej charakter pojedynczych projektów, dotyczących stanowisk średniego i wyższego szczebla. Na stanowiska szczebla podstawowego pracodawcy szukają na ogół pracowników tymczasowych.
Do zatrudnienia stałego prowadzi jednak więcej niż jedna droga. Nie musi to być od razu praca podjęta w formie zatrudnienia stałego. Czasami pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę tymczasową zmieniają swój status i stają się pracownikami stałymi. Jest to zgodne z ustawą o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, która mówi wyraźnie, że pracownicy tymczasowi mogą być w każdej chwili przejęci przez pracodawcę i zatrudnieni na stałe. Może to wiązać się z decyzją podjętą przez pracodawcę, który pozytywnie oceniając pracę osoby zatrudnionej na czas określony, postanawia ją zatrzymać.
„Zdarza się często, że jeśli pracownik sprawdził się jako pracownik tymczasowy – a jednocześnie pojawiły się w firmie klienta takie potrzeby i możliwość - to pracodawca zatrudnia go na umowę o pracę” – mówi Renata Zagórda. Agnieszka Nordbo opisuje natomiast funkcjonujący w jednym ze szczecińskich przedsiębiorstw system półrocznych ocen pracowniczych, obejmujący również pracowników tymczasowych: „zgodnie z przyjętymi w firmie zasadami, dwa razy do roku najlepsi pracownicy tymczasowi są przyjmowani do pracy stałej. W tym przypadku jest to około 20% wszystkich pracowników tymczasowych, którzy otrzymują ofertę pracy stałej.”
Możliwości jest więc wiele. Najważniejsza jest jednak wola podjęcia poszukiwań nowej pracy. Jak wynika z doświadczeń ekspertów Randstad bywa to aktualnie dla Polaków największym problem. Jak twierdzi Renata Zagórda: „Często ludzie boją się zmieniać pracę. Wpływa na to duże bezrobocie i naturalna obawa przed nowymi sytuacjami, zaś każdy pracodawca jest dla nich czymś nieznanym.”
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl