eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaZarobki w Polsce w 2012 wg regionów

Zarobki w Polsce w 2012 wg regionów

2013-06-04 00:11

Zarobki w Polsce w 2012 wg regionów

Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? © Magdziak Marcin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Rozwój polskich regionów w okresie transformacji ustrojowej faworyzuje stolicę, w której znajdują się najważniejsze urzędy, centrale międzynarodowych korporacji i dużych firm. Jak w 2012 roku kształtowały się wynagrodzenia w poszczególnych regionach Polski?

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Przy ocenie zróżnicowania wynagrodzeń w poszczególnych województwach trzeba mieć na uwadze dysproporcje w płacach pomiędzy stolicą województwa, a pozostałą jego częścią. Biorąc to pod uwagę, wynagrodzenia w województwie mazowieckim z wyłączeniem Warszawy nie były najwyższe w kraju. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przewyższyły je o 100 PLN płace w województwie pomorskim z wyłączeniem Gdańska (3 900 PLN brutto).

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia w stolicy województwa i w pozostałej części województwa w 2012 roku

Wynagrodzenia w województwie mazowieckim z wyłączeniem Warszawy nie były najwyższe w kraju, przewyższyły je o 100 PLN płace w województwie pomorskim z wyłączeniem Gdańska (3 900 PLN brutto).


Poza Warszawą, płace w dużych miastach wojewódzkich w Polsce w 2012 roku były do siebie zbliżone. Mediana wynagrodzeń całkowitych brutto w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Katowicach oscylowała w przedziale 3 000 - 4 500 PLN brutto. Wynagrodzenia w stolicy były jednak o ponad 25% wyższe. Co czwarty Warszawiak zarabiał miesięcznie w 2012 roku ponad 10 000 PLN. W pozostałych dużych miastach wskaźnik ten nie przekraczał 7 200 PLN.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia całkowite brutto w wybranych miastach wojewódzkich w 2012 roku (dane brutto w PLN)

Poza Warszawą, płace w dużych miastach wojewódzkich w Polsce w 2012 roku były do siebie zbliżone. Mediana wynagrodzeń oscylowała w przedziale 3 000 - 4 500 PLN brutto.



Rozwój polskich regionów w okresie transformacji ustrojowej faworyzuje stolicę, w której znajdują się najważniejsze urzędy, centrale międzynarodowych korporacji i dużych firm. Efektem tego w 2012 roku były wysokie wynagrodzenia w porównaniu do innych części kraju. Absolwent wyższej uczelni wchodząc na warszawski rynek pracy już na starcie miał znaczenie lepsze perspektywy płacowe, niż podobne osoby w innych miastach. Absolwenci w Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie musiały pracować dziennie po 9 godzin i 20 minut, by zarobić tyle ile Warszawiak w ciągu 8 godzin. Zakładamy, że osoba pracująca w Warszawie nie zostawała po godzinach, by zarobić na swoje całkowite wynagrodzenie. Wśród dużych miast płace absolwentów były najniższe w Łodzi.

fot. mat. prasowe

Ile godzin musieli pracować absolwenci, by zarobić tyle, co absolwent z Warszawy

Absolwenci w Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie musieli pracować dziennie po 9 godzin i 20 minut, by zarobić tyle ile Warszawiak w ciągu 8 godzin.


Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

oprac. : Łukasz Pokrywka / wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: