Kto szuka:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Warszawie
Stanowisko:
Specjalista
Numer referencyjny:
146008
Lokalizacja:
Warszawa
mazowieckie
Opis stanowiska podany przez pracodawcę:
Warunki pracy
Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań:
1. krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe,
2. częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz,
3. zagrożenie korupcją.
Miejsce i otoczenie organizacyjno-techniczne stanowiska pracy:
Praca administracyjno-biurowa przy komputerze z monitorem ekranowym powyżej 4 godzin dziennie, wymagająca obsługi również innych urządzeń biurowych. Długotrwałe skupianie wzroku na tej samej płaszczyźnie. Stanowisko pracy zorganizowane w pomieszczeniu biurowym. Bariery architektoniczne: możliwość ograniczonego poruszania się po budynku – obecność wind, brak podjazdów, drzwi z samozamykaczami.
W związku z wyjazdami służbowymi, otoczenie i warunki pracy mogą być różne.
Zakres zadań
- Monitoruje i analizuje sytuacje polityczną i społeczno-gospodarczą dotyczącą współpracy RP z poszczególnymi państwami regionu z zakresu kompetencji oraz jej wpływ na interesy RP, UE i gromadzi dokumentację z tego zakresu. Koordynuje przygotowanie / samodzielnie przygotowuje analizy, opracowania w zakresie właściwości referatu/wydziału.
- Nawiązuje i prowadzi kontakty z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego w Polsce oraz z placówkami zagranicznymi. Prowadzi rozmowy i negocjuje w ramach wyznaczonych przez dyrektora/zastępcę dyrektora z dyplomatami innych państw, funkcjonariuszami organizacji międzynarodowych/ pozarządowych i innych struktur/ form współpracy m. in. w takich kwestiach, jak: uzgadnianie wizyt, spotkań, tekstów oficjalnych komunikatów, inicjatyw i różnego rodzaju dokumentów międzynarodowych, jak też wydania /opublikowania uzgodnionych dokumentów politycznych. Uczestniczy w spotkaniach, konsultacjach, negocjacjach i sporządza notatki i raporty z tych spotkań. Bierze udział w pracach grup roboczych Rady UE/Komisji.
- Opracowuje materiały tezowo-informacyjne i notatki analityczne w zakresie kompetencji terytorialnych i problemowych, w tym w szczególności na potrzeby wizyt, spotkań, konsultacji, negocjacji z partnerami zagranicznymi, jak też narad wewnętrznych i międzyresortowych (w tym m.in. materiały tezowo-informacyjne dla Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów RP, Marszałków Sejmu i Senatu RP, Ministra Spraw Zagranicznych RP oraz Kierownictwa MSZ do wykorzystania podczas spotkań ze swoimi odpowiednikami). Wypracowuje propozycje strategii (wobec wybranego odcinka) relacji dwustronnych w krótkiej i dłuższej perspektywie w ramach swoich kompetencji terytorialnych i problemowych.
- Przygotowuje i uczestniczy w spotkaniach międzyresortowych mających na celu wypracowanie stanowiska RP w kwestiach związanych z relacjami RP z państwami/strukturami współpracy regionalnej i wielostronnej leżącymi w kompetencji stanowiska. Opracowuje projekty ocen i stanowisk, negocjuje i wdraża stanowiska w celu prawidłowej realizacji polskiej polityki zagranicznej. Negocjuje i opiniuje projekty umów dwustronnych i wielostronnych w zakresie kompetencji stanowiska pracy.
- Wyznacza zadania placówkom RP z zakresu kompetencji, nadzoruje wykonanie oraz dokonuje ich oceny.
- Wspiera działania polskich instytucji w nawiązywaniu kontaktów i prowadzeniu współpracy z podmiotami w państwach i strukturach/ formach współpracy wielostronnej właściwych dla opisywanego stanowiska pracy oraz informuje polskie instytucje współpracujące z podmiotami we właściwych krajach na temat ich sytuacji wewnętrznej, polityki zagranicznej i stanu stosunków dwustronnych Polski z tymi państwami.
Wymagania stawiane pracownikowi:
Wymagania niezbędne
wykształcenie: wyższe magisterskie lub równorzędnedoświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 1 rok doświadczenia zawodowego w obszarze stosunków międzynarodowych w organizacjach lub instytucjach międzynarodowych lub 4 lata w jednostkach sektora finansów publicznych, w tym 1 rok
w obszarze stosunków międzynarodowych w organizacjach lub instytucjach międzynarodowych, lub w placówce zagranicznej
- Poświadczenie bezpieczeństwa do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „tajne”, SECRET UE/ EU SECRET, NATO SECRET lub zgoda na poddanie się postępowaniu sprawdzającemu.
- Znajomość języka angielskiego na poziomie C1 oraz inny język obcy na poziomie B2.
- Znajomość problematyki stosunków międzynarodowych, w tym w szczególności stosunków RP z państwami/strukturami wielostronnymi właściwymi dla danego stanowiska pracy, struktury, założeń i celów polskiej polityki zagranicznej, zasad funkcjonowania administracji publicznej,
- Praktyczna umiejętność sporządzania tez, notatek.
- Umiejętność: współpracy, negocjowania (w tym komunikacji i argumentowania), analitycznego myślenia.
- Zorientowanie na osiąganie celów, samodzielność i inicjatywa.
- Posiadanie obywatelstwa polskiego
- Korzystanie z pełni praw publicznych
- Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe
Wymagania dodatkowe
- Stopień dyplomatyczno-konsularny.
- Znajomość języka innego niż angielski język urzędowy kraju leżącego w kompetencji właściwego departamentu na poziomie C1.
- Znajomość zasad korespondencji dyplomatycznej.
Kontakt do pracodawcy:
Kliknij tutaj, aby skontaktować się z pracodawcą lub wysłać swoje CV »