Kto szuka:
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie
Stanowisko:
Główny specjalista
Numer referencyjny:
145994
Lokalizacja:
Warszawa
mazowieckie
Opis stanowiska podany przez pracodawcę:
Warunki pracy
- Praca administracyjno-biurowa.
- Opracowywanie dokumentów, prace i czynności koncepcyjne i biurowe.
- Użytkowanie sprzętu biurowego (komputer, drukarka, kserokopiarka, niszczarka dokumentów).
- Krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe.
- Częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz
- Budynek przy ul. Żurawiej 4a jest dostępny i częściowo dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wewnątrz zapewniona jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych, a także drzwi wewnętrzne o odpowiedniej szerokości. W budynku znajdują się dwie windy ułatwiające poruszanie się, ale nie są w pełni dostosowane dla osób na wózku inwalidzkim (wejścia do windy mają szerokość 77 cm). W budynku znajduje się łazienka dostosowana dla osób niepełnosprawnych.
Zakres zadań
- Uczestniczy w rozstrzyganiu sporów powstałych na tle interpretacji i realizacji dwustronnych umów o zabezpieczeniu społecznym, udziela wyjaśnień o charakterze interpretacyjnym oraz wydaje rozstrzygnięcia w zakresie stosowania prawa krajowego na tle unijnych przepisów koordynujących systemy zabezpieczenia społecznego.
- Przygotowuje merytorycznie i proceduralnie negocjacje dwustronnych umów o zabezpieczeniu społecznym oraz porozumień wykonawczych.
- Przygotowuje propozycje brzmienia przepisów prawa unijnego z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w tym analizuje projekty nowych aktów prawa UE, opracowuje lub aprobuje projekty stanowisk Rządu RP do projektów nowych aktów prawa unijnego.
- Przygotowuje wspólne stanowiska odnośnie kwestii prezentowanych na forum UE oraz realizacji unijnych i bilateralnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, przy współpracy z departamentami/jednostkami organizacyjnymi Ministerstwa, innymi ministerstwami/instytucjami polskimi w kraju i zagranicą, oraz instytucjami UE w sprawach z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
- Przygotowuje projekty odpowiedzi na interpelacje i zapytania poselskie, korespondencję od obywateli, organów i instytucji.
- Monitoruje i analizuje orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczące unijnej koordynacji, przygotowuje merytoryczne stanowiska Polski w postępowaniach przed TSUE dotyczące unijnej koordynacji.
- Opiniuje projekty polskich aktów prawnych pod kątem ich zgodności z przepisami unijnego prawa o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz umowami bilateralnymi w zakresie właściwości Departamentu.
Wymagania stawiane pracownikowi:
Wymagania niezbędne
wykształcenie: wyższe magisterskie prawniczedoświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego w jednostkach sektora finansów publicznych w obszarze legislacji
- bardzo dobra znajomość języka angielskiego (co najmniej na poziomie B2)
- znajomość polskiego prawa ubezpieczeń społecznych
- znajomość regulacji unijnych i dwustronnych w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego
- znajomość przepisów ustawy o umowach międzynarodowych
- wiedza o zasadach funkcjonowania UE, ze szczególnym uwzględnieniem roli państwa członkowskiego w tworzeniu prawa UE oraz zasad działania TSUE
- znajomość przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego
- umiejętność analizy i syntezy informacji
- umiejętność organizacji pracy i orientacja na osiąganie celów
- umiejętność współpracy
- komunikatywność
- umiejętność obsługi komputera: MS Office
- w służbie cywilnej nie może być zatrudniona osoba, która w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. pracowała lub pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub była współpracownikiem tych organów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów - nie dotyczy kandydatek/kandydatów urodzonych 1 sierpnia 1972 r. lub później. Osoba wybrana do zatrudnienia będzie musiała złożyć oświadczenie lustracyjne, jeśli urodziła się przed 1 sierpnia 1972 r.
- Posiadanie obywatelstwa polskiego
- Korzystanie z pełni praw publicznych
- Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe
Wymagania dodatkowe
Kontakt do pracodawcy:
Kliknij tutaj, aby skontaktować się z pracodawcą lub wysłać swoje CV »