eGospodarka.pl poleca

PracaOferty pracy KrakówCybersecurity Engineer

Kto szuka:

HAYS

Stanowisko:

Cybersecurity Engineer

Lokalizacja:

Kraków

małopolskie

Opis stanowiska podany przez pracodawcę:

Kraków
NR REF.: 1187280

An international, well-known company is entering the Cracow market and establishing a new Cybersecurity Centre. For their team, we are looking for skilled Cybersecurity Engineers, with incident management and response experience, in the area of networking.

Your new role

Planning and Implementation:

  • Designing, implementing, managing, monitoring, and upgrading security measures to protect the organization’s data and infrastructure.

  • Troubleshooting security and network issues.

  • Responding promptly to system and network security breaches.

Security Controls and Infrastructure:

  • Enabling appropriate security controls to safeguard sensitive information.

  • Participating in the change management process.

  • Identifying and addressing network and system vulnerabilities.

  • Conducting security audits.

What you39ll need to succeed

  • Demonstrating expertise in technology infrastructures, including Firewalls, VPN, Data Loss Prevention, IDS/IPS, Web-Proxy, and Security Audits.
  • Comfortably working with various technologies and troubleshooting network-related problems
  • A degree in computer science, IT, systems engineering, or a related field.
  • At least 2 years of work experience in incident detection, incident response, and forensics.
  • Familiarity with Firewalls, Office 365 Security, VSX, and Endpoint Security.
  • Proficiency in programming languages such as Python, C++, Java, Ruby, Node, Go, and/or PowerShell.
  • Ability to work effectively under pressure and meet tight deadlines.

What you need to do now

If you39re interested in this role, click 39apply now39 to forward an up-to-date copy of your CV, or call us now.

Hays Poland sp. z o.o. is an employment agency registered in a registry kept by Marshal of the Mazowieckie Voivodeship under the number 361.

Oferta pochodzi z serwisu
oferty pracy infopraca

sprawdź szczegóły

data publikacji: 2024-10-14

do końca oferty: 26 dni

pracodawca: HAYS

branże: Informatyka / Telekomunikacja

Rok 2023 na rynku pracy IT upłynął pod znakiem zwolnień i mniejszej liczby rekrutacji. Wzrost wynagrodzeń nieco wyhamował, ale i tak w niektórych specjalizacjach wyniósł nawet 20-25 proc. Takie wnioski płyną z raportu "Rynek pracy IT w ...

Utrata zdrowia nie musi oznaczać utraty pracy, choć zmusza niekiedy do zmiany zawodu. Wsparcie finansowe niezbędne do przekwalifikowania zapewnia ZUS, przyznając rentę szkoleniową. Kiedy i komu przysługuje takie świadczenie?

Prowadzenie profilu na LinkedIn może być kluczowe dla sukcesu zawodowego managerów, jednak wiele z nich popełnia błędy, które mogą ograniczyć ich efektywność i wpływ na platformie. Oto kilka najczęstszych z nich.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym (z ang. work-life balance) w pracy prawnika jest szczególnie istotna ze względu na specyfikę tego zawodu, który często wiąże się z dużym obciążeniem fizycznym i umysłowym. W tym artykule ...

Mediana wynagrodzeń w województwie małopolskim w 2023 roku wyniosła 7 450 PLN brutto, była wyższa o około 300 PLN od mediany ogólnopolskiej. 25% najniżej wynagradzanych pracowników zarabiało nie więcej niż 5 531 PLN, a 25% najwyżej ...