eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaIle zarabia lekarz?

Ile zarabia lekarz?

2013-09-30 21:00

Ile zarabia lekarz?

Lekarz © Peggy Blume - Fotolia.com

Według badań resortu zdrowia, zarobki polskich lekarzy charakteryzują się niesłychanymi dysproporcjami. Lekarz bez specjalizacji pracujący na kontrakcie w województwie podkarpackim otrzymuje średnio brutto za jeden miesiąc pracy ponad 14 tysięcy złotych, podczas gdy lekarz pracujący w województwie lubelskim niewiele ponad 3,7 tys. Najlepiej zarabiają jednak szefowie oddziałów szpitalnych, bowiem średnia krajowa pensja ordynatora to łącznie ponad 10,6 tysiąca złotych.

Przeczytaj także: Ile zarabia kucharz?

Powyżej średniej zarabiają ordynatorzy zatrudnieni na etatach (umowy o pracę) w województwach mazowieckim oraz świętokrzyskim, których zarobki to ponad 12 tysięcy złotych brutto. Najmniej (około 9 tysięcy złotych) zarabiają szefowie oddziałów szpitalnych w lubuskim, śląskim, małopolskim oraz łódzkim.

Więcej zarabiają lekarze zatrudnieni na kontraktach. Ordynatorzy pracujący na kontraktach zarabiają średnio prawie 13 tysięcy złotych. W tym przypadku, w przeciwieństwie do swoich kolegów na etatach najlepiej zarabiającymi są ordynatorzy pracujący w szpitalach w województwie lubuskim (ponad 15,5 tysiąca złotych), mazowieckim (niewiele poniżej 15 tys. złotych) oraz z pomorskim (prawie 14,5 tys. zł). Najgorzej zarabiają kontraktowi ordynatorzy w województwie lubelskim - niewiele ponad 9,8 tys. złotych.

Mocno zróżnicowane są stawki godzinowe. W przypadku ordynatorów na kontraktach mieszczą się one w przedziale od 74 złotych za godzinę (województwo pomorskie) do 48 zł za godzinę (woj. lubelskie). Lekarz z II stopniem specjalizacji w ciągu godziny pracy zarabia od 45 złotych (woj. zachodniopomorskie) do 64 złotych (mazowieckie). Lekarz z I stopniem specjalizacji zarobi z wciągu godziny od 39 złotych (śląskie, podlaskie) po 63 złote (woj. wielkopolskie).

fot. Peggy Blume - Fotolia.com

Lekarz

Wśród lekarzy najlepiej zarabiają szefowie oddziałów szpitalnych


Mniejsze lub większe stawki godzinowe nie przekładają się jednak wprost na regionalny ranking pensji. W wielu województwach o niższych stawkach godzinowych medycy pracują jednak więcej niż ich koledzy z województw o wyższych stawkach, w wyniku czego ich zarobki brutto są wyższe.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: zarobki, pensja, lekarz, wynagrodzenie, służba zdrowia

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: