eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaZarobki w Polsce i na świecie 2012

Zarobki w Polsce i na świecie 2012

2013-09-27 11:20

Przeczytaj także: Zarobki w Polsce i na świecie 2017


Podobnie jak w ubiegłych latach, zaobserwowano dysproporcje płacowe pomiędzy kobietami a mężczyznami. Przykładowo, w bankowości wynagrodzenie kobiet jest o 2,1 tys. PLN mniejsze, niż mężczyzn. Nieco lepiej sytuacja wygląda w energetyce i ciepłownictwie. Tutaj różnice sięgają 550 PLN. Co ciekawe, według danych OBW w jednej z branż – w organizacjach pozarządowych – kobiety zarabiają o 200 PLN więcej niż mężczyźni. Widać zatem wyraźnie,że dysproporcje są najbardziej widoczne w najlepiej opłacanych branżach.

Wynagrodzenia w sektorze publicznym

Wynagrodzenia osób zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych, zaliczanych do tzw. korpusu służby cywilnej, obliczane są na podstawie mnożników kwot bazowych. W 2012 roku kwota bazowa wynosiła 1873,84 PLN. Najwyższymi zarobkami cieszyli się pracownicy placówek zagranicznych, zarabiając 7 726 PLN (brutto). Nieco mniej zarabiali pracownicy Ministerstw (7 040 PLN) oraz Urzędów Kontroli Skarbowej (6 385 PLN). Najmniejsze wynagrodzenia zanotowano na stanowiskach w wojewódzkiej i powiatowej administracji zespolonej, odpowiednio 3 677 PLN oraz 2 946 PLN. Warto zauważyć, że choć płace nominalne wzrosły, uwzględniając inflację, odnotowano spadek wynagrodzeń w korpusie służby cywilnej o 1,4% w porównaniu do 2011 roku.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia w KSC w 2012 roku wg kategorii urzędów (brutto w PLN)

Analizując wynagrodzenia w poszczególnych ministerstwach, można stwierdzić, że zdecydowanie najlepiej zarabiają pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych (7 997 PLN), Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (7 836 PLN) oraz Ministerstwa Finansów (7 743 PLN).


Według sprawozdania Szefa Służby Cywilnej o stanie służby cywilnej i realizacji zadań tej służby w 2012 r., przeciętne miesięczne wynagrodzenie KSC wyniosło 4 729 PLN brutto wraz z nagrodami i dodatkowym wynagrodzeniem rocznym. W porównaniu do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, które w 2012 r. wyniosło 3 728 PLN brutto wraz z wypłatami nagród z zysku, było o 34,3 % wyższe.

Analizując wynagrodzenia w poszczególnych ministerstwach, można stwierdzić, że zdecydowanie najlepiej zarabiają pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych (7 997 PLN), Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (7 836 PLN) oraz Ministerstwa Finansów (7 743 PLN). Najmniej Ministerstwa Zdrowia (5 854 PLN) oraz Skarbu Państwa (5 864 PLN). Przeciętne miesięczne wynagrodzenia w urzędach wojewódzkich wahają się od 3 627 PLN do 4 502 PLN, w zależności od regionu.

Ranking zarobków na świecie

Szwajcarski bank UBS publikuje co trzy lata raporty na temat poziomu wynagrodzenia mieszkańców w różnych regionach świata. Najnowsza edycja, opublikowana we wrześniu 2012 roku, zawiera zestawienie, uwzględniające 72 miasta w 58 krajach. Z raportu wynika, że najwyższe wynagrodzenie na świecie otrzymują mieszkańcy Ameryki Północnej. Średnie wynagrodzenie brutto za godzinę wynosi 27,4 USD. Zaraz za nimi plasują się Europejczycy – 26,8 USD. Należy zaznaczyć, że na tak wysokie wynagrodzenie na Starym Kontynencie mogą liczyć jedynie mieszkańcy państw zachodnich. Zarobki w Europie Wschodniej są bowiem znacznie niższe – 7,5 USD.

Biorąc pod uwagę średnie pensje w poszczególnych miastach, najlepiej wypadają mieszkańcy Zurychu i Genewy, którzy mogą liczyć odpowiednio na wynagrodzenia rzędu 42,7 USD oraz 40,2 USD za godzinę. W pierwszej dziesiątce odnajdziemy również Luksemburg, Nowy York, Sydney, Oslo i Tokio. Średnie zarobki w tych miastach nie spadają poniżej 30 USD za godzinę. Dla porównania, w stolicy Polski zarabia się średnio 7,7 USD. Niestety, fiskusowi trzeba oddać z tego aż 29%. Pod względem obowiązkowych składek i podatków potrącanych z pensji Polacy znajdują się w ścisłej czołówce, na 15. pozycji. Najmniej zarabiają mieszkańcy Delhi (2,5 USD), Manili (2,6 USD) i Mumbaju 2,8 (USD).

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia mieszkańców poszczególnych regionów świata w 2012 r. (brutto na godzinę w USD)

Z raportu wynika, że najwyższe wynagrodzenie na świecie otrzymują mieszkańcy Ameryki Północnej. Średnie wynagrodzenie brutto za godzinę wynosi 27,4 USD. Zaraz za nimi plasują się Europejczycy – 26,8 USD.


Kraje Europy Środkowo-Wschodniej wyraźnie doganiają poziom wynagrodzeń na Zachodzie. Procentowy wzrost płac jest nawet szybszy, choć – jak wspomniano wyżej –daleko nam jeszcze do naszych zachodnich sąsiadów.
Ile zarabia nauczyciel?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Zarobki w Polsce

    rema / 2013-09-27 17:34:15

    Komentarz edytowany 2 razy (ostatnio 2013-09-27 17:39:51)

    Należałoby podawać procentowy udział wysokości plac. Dawałoby to możliwość zobrazowania sytuacji Polaków.
    Średnia krajowa daje możliwość zamiatania pod dywan rzeczywistej sytuacji kraju. Proszę zrobić statystyki jaki procent Polaków zarabia minimum krajowe i poniżej.
    Następnie utworzyć grupę od... do pow minimum do wysokości śedniej itd odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: