Wysokość wynagrodzenia: w 2014 mniejsze podwyżki
2013-09-30 10:14
Wzrosty wynagrodzeń w 2014 będą niższe niż w 2013 roku © RoyStudio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Firmy planują podwyżki płac w 2013
- W Polsce wzrosty rzędu 4 – 4,2% obserwujemy już od kilku lat – jest to poziom wzrostu zarówno deklarowany przez firmy na początku roku, jak i konsekwentnie przez nie realizowany – komentuje Katarzyna Stasińska, Starszy Konsultant w Aon Hewitt. Planowany na 2014 rok poziom po raz pierwszy od dłuższego czasu jest niższy. Powodem tak nieznacznych wzrostów w bieżącym roku oraz ostrożnych szacunków na rok 2014 są nadal częste na polskim rynku praktyki zamrażania płac – dodaje Katarzyna Stasińska z Aon Hewitt.Mniejsze wzrosty
- Płace kadry zarządzającej wzrosną mniej niż wynagrodzenie specjalistów.
- Na niewielkie podwyżki mogą liczyć pracownicy fizyczni – wzrost ich płac prognozowany jest na niższym poziomie niż kadry zarządzającej.
- Najmniejsze wzrosty przewidziane są w firmach rodzinnych.
Średnie podwyżki dla najwyższej kadry zarządzającej będą niższe niż dla kierowników i wykwalifikowanych specjalistów. Wynika to z faktu, że właśnie dla tej grupy najwięcej firm planuje zamrożenie płac zasadniczych.
Drugą „poszkodowaną” grupą będą pracownicy fizyczni – różnica między średnią podwyżek z uwzględnieniem firm, które ich nie przyznają, a średnią tylko dla oferujących podwyżki pracownikom fizycznym wynosi 0,4 punktu procentowego.
- W obliczu niepewnych wyników biznesowych, wiele organizacji woli przyznawać pracownikom większe premie lub nagrody zamiast zwiększania stałych kosztów operacyjnych. Inną powszechną praktyką, szczególnie w przypadku stanowisk fizycznych jest tzw. premia regulaminowa, będąca de facto stałym dodatkiem do płacy, ale nie pensją sensu stricte. Niestety taka „premia” raczej nie zmniejsza kosztów pracodawcy, a z perspektywy celu premiowania stanowi bardziej karę (gdy jej nie ma) niż motywator – komentuje Magdalena Dziekańska, Starszy Konsultant w Aon Hewitt.
fot. RoyStudio - Fotolia.com
Wzrosty wynagrodzeń w 2014 będą niższe niż w 2013 roku
Firmy rodzinne działające na polskim rynku planują przyznać mniejsze podwyżki niż oddziały międzynarodowych koncernów, jak wynika z badania Aon Hewitt. Jest to niewątpliwie spowodowane niestabilną sytuacją rodzimego biznesu, który zdaje się wstrzemięźliwie podchodzić do informacji na temat końca kryzysu w Polsce czy trwałego ożywienia gospodarczego – dodaje Magdalena Dziekańska z Aon Hewitt.
Coraz rzadsza indeksacja płac
Według najnowszego badania Aon Hewitt Global Salary Increase Survey zaledwie 3,5% biorących udział w badaniu polskich firm przyznaje podwyżki obowiązkowo. Średnio taka podwyżka wynosi 2,2%.
- Indeksacja płac już od dawna jest reliktem przeszłości. Nowoczesne organizacje chcą przyznawać podwyżki tym pracownikom, których praca jest pozytywnie oceniana. Tym najlepszym dawać dużo więcej niż średnia w firmie lub inflacja w kraju, a co za tym idzie – najgorszym nie dawać wcale – komentuje Katarzyna Stasińska z Aon Hewitt.
Metodologia badania
W 26-stej edycji badania Aon Hewitt Global Salary Increase Survey przeprowadzonego w sierpniu 2013 w 120 krajach w 12 890 organizacjach z całego świata zebrano informacje o przyznanych w 2013 i planowanych na 2014 podwyżkach oraz planowanych zmianach w zatrudnieniu. W badaniu wzięło udział 219 firm działających na polskim rynku.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)