Centra kontaktowe - sposób na rozpoczęcie kariery
2005-07-16 23:25
Przeczytaj także: Absolwenci na rynku pracy. Jak pokierować karierą?
Popularność obu typów usług wciąż rośnie. A dzięki temu zwiększa się liczba miejsc pracy dla studentów oraz osób rozpoczynających karierę zawodową. Eksperci z Randstad oceniają, że od 2004 r do 2008 r. liczba istniejących centrów kontaktowych zwiększy się dwukrotnie.Powstawanie nowych centrów kontaktowych to dobra wiadomość dla osób poszukujących pracy. Tym bardziej, że praca w centrum kontaktowym nie zawsze wymaga posiadania doświadczenia. Czasami wystarczy średnie wykształcenie i odpowiednie podejście do ludzi. Przy podejmowaniu pracy w centrum kontaktowym najważniejsza jest osobowość kandydata. Zdaniem Dagmary Matysiak, menedżera Callflex, cechami najistotniejszymi z punktu widzenia pracodawcy są: „łatwość nawiązywania kontaktów oraz optymizm, pozwalający z pogodą ducha podejść do wyzwań stwarzanych przez codzienne zadania. Kandydat powinien być sympatyczny, tak by budził pozytywne emocje u osób, z którymi przyjdzie mu rozmawiać.” Do istotnych przymiotów przyszłego pracownika należą także: podzielność uwagi oraz wysoka odporność na stres – personel centrów kontaktowych często zmuszony jest do działania w niesprzyjających warunkach i pod presją czasu.
Praca w centrum kontaktowym może być dobrą metoda na rozpoczęcie kariery zawodowej. Umożliwia młodym ludziom zdobycie doświadczenia w organizacji, daje praktykę zawodową, stanowiącą istotny punkt w CV. Jest to ciekawa propozycja również dla studentów – ze względu na elastyczny czas pracy zatrudnienie w centrum kontaktowym daje się łatwo pogodzić z wymogami uczelni. Sprawdza się również jako praca sezonowa, podejmowana w okresie wakacyjnym. W centrum kontaktowym pracownik może się także wiele nauczyć. Już wstępne szkolenia, przed podjęciem pracy, dają wiedzę i umiejętności z zakresu psychologii, komunikacji interpersonalnej i asertywności. Wiedzę tę pogłębiają codzienne doświadczenia rozmów z klientami. Jak twierdzą konsultanci z Callflex, po paru tygodniach pracownicy często mają szansę stać się prawdziwymi ekspertami z dziedziny komunikacji, świetnie radzącymi sobie nawet z wyjątkowo trudnymi rozmówcami.
Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy. Pracownik call center może zarobić od 7 do 15 zł brutto za godzinę. Również w tym przypadku w cenie jest znajomość języków - stawki osoby znającej dobrze więcej niż jeden język automatycznie wzrastają, wynosząc od 11 do 20 zł brutto. Z doświadczeń Dagmary Matysiak z Callflex wynika, że ostatnio coraz częściej poszukiwane są osoby znające takie języki jak: norweski, duński, czeski czy węgierski.
Na spotkaniu kwalifikacyjnym kandydata sprawdza się najczęściej pod kątem następujących umiejętności: szybkość pisania, poprawność językowa i szybkość kojarzenia. Sposoby rekrutacji i testowania pracowników mają na celu sprawdzenie umiejętności działania w grupie, komunikacji, zorientowania na jakość działania oraz na jego efekty. Liczy się również umiejętność obsługi komputera – w trakcie rekrutacji często sprawdzana jest znajomość podstawowych aplikacji. Dodatkowym elementem rekrutacji do call center jest weryfikacja telefoniczna kandydata - sprawdza się, jak kandydat prowadzi rozmowę, czy ma przyjemną barwę głosu, nie robi błędów językowych, a także jaka jest jego motywacja do pracy.
oprac. : eGospodarka.pl