eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaWsparcie dla młodych bezrobotnych

Wsparcie dla młodych bezrobotnych

2013-08-05 00:30

Wsparcie dla młodych bezrobotnych

Młodzi bezrobotni © Edyta Pawlowska - Fotolia.com

Według danych urzędów pracy w Polsce zarejestrowanych jest około 440 tys. młodych bezrobotnych. Na szczęście województwa, w których bez pracy pozostaje 25 proc. młodych ludzi będą mogły liczyć na wsparcie z unijnych środków. Mają być one przeznaczone właśnie na aktywizację młodych bezrobotnych. Zgodnie z aktualnymi danymi, pieniądze trafią do 10 z 16 polskich województw.

Przeczytaj także: Rynek pracy: bezrobocie młodych ciągle dotkliwe

W latach 2014 i 2015 Polska ma korzystać z unijnych środków przeznaczonych na aktywizację zawodową i tworzenie miejsc pracy dla młodych bezrobotnych. Rząd przygotowuje już specjalne programy, wykorzystujące wspomniane wsparcie.

Zgodnie z tym, co minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział PAP, na podstawie aktualnych danych o bezrobociu w Polsce, środki unijne mają trafić do 10 województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Dodatkowo, 10 proc. środków ma zostać skierowanych do powiatów z pozostałych 6 województw, w których odnotowuje się wysokie bezrobocie wśród młodych.

Pomoc młodym bezrobotnym ma obejmować różnego rodzaju instrumenty, jak np. wprowadzenie ustawowych gwarancji aktywizacji zawodowej bezrobotnych, czy też bon stażowy, który ma umożliwić młodym osobom odbycie stażu w wybranej przez siebie placówce. Nowy fundusz ma ruszyć 1 stycznia 2014 roku. Z pomocy skorzystać będą mogli bezrobotni w wieku od 15 do 24 lat.

Przydatne linki:
- Urzedy Pracy


Warto wspomnieć, iż poza środkami unijnymi, już od trzeciego kwartału 2013 roku wdrażany ma być nowy rządowy program “Pierwszy Biznes - Wsparcie na starcie”, również dedykowany grupie młodych bezrobotnych. Ma on polegać na udzielaniu bezrobotnym, absolwentom i studentom ostatnich lat studiów preferencyjnych pożyczek na rozpoczęcie własnego biznesu.

fot. Edyta Pawlowska - Fotolia.com

Młodzi bezrobotni

Według danych urzędów pracy w Polsce zarejestrowanych jest około 440 tys. młodych bezrobotnych. Na szczęście województwa, w których bez pracy pozostaje 25 proc. młodych ludzi będą mogły liczyć na wsparcie z unijnych środków.


Są to bardzo ważne wiadomości, biorąc pod uwagę fakt, iż aktualna sytuacja na rynku pracy nie zapowiada, żeby bezrobocie wśród młodych miało spadać. Wręcz przeciwnie - zdecydowanie wydłuża się okres pozostawania bez pracy po zakończeniu edukacji. Jak pokazują badania, osoby takie później częściej są bezrobotne, trudniej znaleźć im pracę, rzadziej awansują i gorzej zarabiają.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: