eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaCzy negocjować warunki zatrudnienia?

Czy negocjować warunki zatrudnienia?

2012-11-11 00:11

Przeczytaj także: Warunki zatrudnienia: negocjacje na rynku finansowym


„W przypadku stanowisk najwyższego szczebla negocjacjom podlegają również budżety do wykorzystania na określonym stanowisku, zakazy konkurencji czy nawet tak szczegółowe wymagania jak marka samochodu służbowego czy konkretna firma oferująca pakiet medyczny.” – dodaje Sebastian Sala, lider zespołu Antal Banking & Insurance.

Trzy kroki do osiągnięcia sukcesu w negocjacjach z pracodawcą

Aby odnieść sukces w negocjacjach warunków zatrudnienia z potencjalnym pracodawcą trzeba się do nich dobrze przygotować.

„Przede wszystkim określmy swoje mocne strony pod kątem korzyści, jakie one mogą przynieść organizacji. Przykład? Jeśli zwiększyliśmy sprzedaż w poprzedniej organizacji o 20% pokażmy, jakie nasze umiejętności to umożliwiły i jak je będzie można wykorzystać w firmie, do której aplikujemy, aby osiągnąć podobny rezultat.” – tłumaczy Sebastian Sala, lider zespołu Antal Banking & Insurance.

W drugiej kolejności dowiedzmy się jak najwięcej o firmie i stanowisku, na które aplikujemy. Jaka jest kultura organizacyjna? Jaki będzie dokładny zakres obowiązków? Jakie firma oferuje benefity? Zgromadzona wiedza pozwoli łatwiej doprowadzić do sytuacji idealnej w negocjacjach czyli win-win. Obie strony zyskują to, na czym najbardziej im zależy.

Przed rozmową z pracodawcą sprawdźmy również jak kształtują się wynagrodzenia w danej branży i na danych stanowiskach. Pomóc mogą różnorodne raporty płacowe m.in Badanie Wynagrodzeń Antal International. Również profesjonalny rekruter będzie mógł udzielić wielu informacji na ten temat. Należy pamiętać, że podobne stanowiska mogą być zupełnie inaczej wynagradzane w różnych branżach.

„W IT cały czas możemy mówić o rynku kandydata. Specjaliści i menedżerowie stawiają wysokie wymagania i pracodawcy są zmuszeni, aby je spełnić w celu pozyskania dobrego pracownika. To już na starcie daje dobrą pozycję negocjacyjną. Jednak i tu trzeba dokładnie sprawdzić, jakie stawki oferuje rynek. Często opłaca się firmie zapłacić 20%-30% więcej za odpowiednie kompetencje kontraktora niż płacić kary umowne za niezrealizowane projekty lub tracić jakieś zlecenie z powodu braku odpowiednich kompetencji. Jednak nawet pożądani na rynku informatycy nie otrzymają upragnionej pracy, jeśli ich oczekiwania nie będą adekwatne do konkretnej sytuacji w branży.” – dodaje Łukasz Kośnik, menedżer Antal IT Services.

Rekruter – mediatorem udanych negocjacji

Rekruter podczas procesu rekrutacyjnego pośredniczy pomiędzy pracodawcą i kandydatem. To sprawia, że często przejmuje na siebie rolę mediatora. Jest bezstronny i dba o dobrą atmosferę podczas negocjacji, sprzyjającą merytorycznej dyskusji. Zobowiązuje się poufności. Zna jednak oczekiwania jednej i drugiej strony, dzięki temu niejednokrotnie zaproponuje najbardziej satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie. Rekruter jest również ważnym źródłem wiedzy o realiach rynkowych, wynagrodzeniach, możliwych benefitach.

„Podstawą udanych negocjacji jest przede wszystkim prezentacja samego kandydata. Od tego jak będzie przygotowany do rozmowy, jakimi wykaże się umiejętnościami i jak celnie wskaże obszary, w których przyniesie korzyści firmie, będzie zależeć ostateczna oferta złożona przez pracodawcę.” – podsumowuje Sebastian Sala, lider zespołu Antal Banking & Insurance.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: