eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaAktywizacja bezrobotnych: plan indywidualny

Aktywizacja bezrobotnych: plan indywidualny

2012-11-03 00:11

Aktywizacja bezrobotnych: plan indywidualny

Poszukiwanie pracy © stefanolunardi - Fotolia.com

Powiatowe urzędy pracy mają w rejestrach wielu klientów i starają się objąć ich kompleksowo swoimi usługami. Służby zatrudnienia zdają sobie jednak sprawę, że najlepsze efekty daje podejście indywidualne. Przy dużej liczbie bezrobotnych zajęcie się każdą sytuacją z pełnym zaangażowaniem ludzi i środków jest mało realne, dlatego ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje okoliczności obligujące urząd pracy do objęcia szczególną uwagą konkretne osoby bezrobotne.

Przeczytaj także: Aktywizacja bezrobotnych za droga dla budżetu

Dzieje się tak w ramach indywidualnego planu działania. Jest to program aktywizacji osób bezrobotnych mający formę planu działań obejmującego podstawowe usługi rynku pracy wspierane instrumentami rynku pracy, mające na celu zatrudnienie bezrobotnego lub poszukującego pracy. Jego przygotowanie jest obowiązkowe dla:
  • bezrobotnego do 25. roku życia,
  • bezrobotnego powyżej 50. roku życia,
  • bezrobotnego bez kwalifikacji zawodowych,
  • bezrobotnego bez doświadczenia zawodowego,
  • bezrobotnego, który po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjął zatrudnienia.

Warunkiem jest pozostawanie takiej osoby w rejestrze przez okres co najmniej 180 dni od dnia rejestracji. Dla osób niespełniających powyższych wymogów utworzenie indywidualnego planu działania jest fakultatywne.

fot. stefanolunardi - Fotolia.com

Poszukiwanie pracy

W ramach indywidualnego planu działania bezrobotny próbuje przewidzieć problemy, jakie mogą mu utrudnić osiągnięcie celu oraz zastanowić się, jak można im zaradzić.


Indywidualny plan działania jest przygotowywany przy udziale osoby zainteresowanej i zawiera w szczególności:
  1. działania możliwe do zastosowania przez urząd pracy w ramach pomocy określonej w ustawie;
  2. działania planowane do samodzielnej realizacji przez bezrobotnego lub poszukującego pracy w celu poszukiwania pracy;
  3. planowane terminy realizacji poszczególnych działań;
  4. formy, planowaną liczbę i terminy kontaktów z pośrednikiem pracy, doradcą zawodowym lub innym pracownikiem urzędu pracy;
  5. termin i warunki zakończenia realizacji indywidualnego planu działania.

Dla osób będących w trakcie odbywania szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych albo prac społecznie użytecznych powiatowy urząd pracy przygotowuje indywidualny plan działania nie później niż 90 dni po zakończeniu uczestnictwa w określonej formie pomocy. Przygotowanie indywidualnego planu działania musi zostać zakończone nie później niż przed upływem 30 dni od dnia zakończenia półrocznego okresu przebywania w rejestrze osób bezrobotnych.

Nie tylko dla formalności

Plan ma formę pisemną i jest narzędziem pomocnym nie tylko dla pracownika urzędu pracy, lecz także dla samego bezrobotnego. Zachęca go do dokonania analizy swoich umiejętności, braków oraz wyznaczenia celu, jaki zamierza osiągnąć. To umożliwi przygotowanie się do efektywniejszego funkcjonowania na rynku pracy. Osoba bezrobotna określa, jakie czynności wykonuje najlepiej, co sprawia jej satysfakcję, a co trudności. Ma okazje zastanowić się, jakie ma mocne, a jakie słabe cechy osobowości. Indywidualny plan działania sygnalizuje, jakiej pracy bezrobotny poszukuje i jakie korzyści ma zamiar osiągnąć dzięki niej. Zaplanowane przez osobę objętą planem działania mogą mieć charakter kształceniowy (np. uzupełnienie poziomu wykształcenia, udział w szkoleniu) lub zawodowy.

Bezrobotny próbuje również przewidzieć problemy, jakie mogą mu utrudnić osiągnięcie celu oraz zastanowić się, jak można im zaradzić. Przykładowo w znalezieniu zatrudnienia może przeszkodzić brak umiejętności autoprezentacji, która przydaje się w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Rozwiązaniem będzie ćwiczenie mówienia o sobie przed lustrem lub osobami najbliższymi. Innymi ograniczeniami mogą być brak wiary we własne siły, sytuacja rodzinna lub problemy zdrowotne. Osoba bezrobotna stara się znaleźć sposób na wyeliminowanie lub zmniejszenie wpływu tych okoliczności na jej sytuację na rynku pracy. Samodzielne dokonanie autoanalizy i opracowanie planu dla wielu ludzi może być trudne, dlatego przy przygotowywaniu indywidualnego planu działania wskazana jest pomoc doradcy zawodowego lub specjalisty do spraw rozwoju zawodowego.

Źródło: Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU 2010 nr 257, poz. 1725)

Magdalena Kijowska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: