eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaKłamstwa w CV obniżają szanse na pracę

Kłamstwa w CV obniżają szanse na pracę

2012-11-02 00:25

Kłamstwa w CV obniżają szanse na pracę

CV © Pixsooz - Fotolia.com

Chęć prześcignięcia konkurencji i zdobycia lepszej pracy to główne powody, dla których poszukujący zatrudnienia zamieszczają fałszywe informacje w swoim CV. Jednak zawyżanie swoich kwalifikacji czy doświadczenia zawodowego może wywołać odwrotny od oczekiwanego efekt - szanse na zdobycie posady mogą drastycznie spaść.

Przeczytaj także: Jak napisać CV: 5 kłamstw, które gwarantują porażkę

Rekruterzy twierdzą, że większość życiorysów, które otrzymują zawiera choć cząstkę nieprawdy lub przesady. Poszukujący pracy często też omijają niewygodne fakty lub piszą zbyt ogólnikowo.

Kłamstwa w CV udaje się często wyłapywać, ponieważ osoby rekrutujące nie zdają się tylko na zapewnienia kandydata. Czasem rekruterzy kontaktują się z firmami, które aplikant wymienia w swoim doświadczeniu zawodowym, weryfikują jego doświadczenie zawodowe i sprawdzają referencje.

Osobom poszukującym pracy bardzo zależy na przebiciu się przez dosyć ostrą konkurencję. Poza tym, kiedy opuszczają oni dotychczasowe stanowisko, chcą, aby kolejna praca była awansem, dlatego zdarza się, że zawyżają swoje kwalifikacje, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie lepszej pracy.

fot. Pixsooz - Fotolia.com

CV

Kłamstwa w CV udaje się często wyłapywać, ponieważ osoby rekrutujące nie zdają się tylko na zapewnienia kandydata.


Pracodawcy zazwyczaj nie dają drugiej szansy, kiedy okazuje się, że kandydat nie posiada umiejętności, o których pisał w CV. Aby uniknąć takich sytuacji, firmy oferują obecnie bezpłatne okresy próbne, aby sprawdzić umiejętności kandydata na stanowisko.

„Trudno jest przebić się do niektórych branż, więc poszukujący pracy upiększają swoje życiorysy, aby ułatwić sobie do dostęp do wymarzonej pracy, jednak nie jest to dobre rozwiązanie.. Prędzej czy później, informacje te zostaną skonfrontowane z umiejętnościami praktycznymi i wiedzą kandydata” – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Zamiast kłamać, warto wspomnieć o swoich zainteresowaniach, jeśli są one istotne dla stanowiska, o które kandydat się ubiega. Warto też wyjaśnić luki w historii zatrudnienia. Jeżeli osoba ubiegająca się o pracę przez długi okres czasu nie była obecna na rynku pracy, powinna poinformować i tym, co było powodem tak długiej przerwy. Lepiej powiedzieć prawdę niż twierdzić, że w tym czasie pracowało się dla wielkiej, prestiżowej korporacji.

Należy pamiętać, że kłamstwo ma krótkie nogi. Pozornie może dawać szybkie zyski, jednak prawdomówność przynosi długookresowe korzyści. Poza tym warto uwierzyć w siebie! Nawet jeśli kandydat posiada pewne braki w kwalifikacjach zawodowych, może zatuszować je swoją osobowością, a jest to jak najbardziej uczciwy sposób.
Przeczytaj także: CV kandydata coraz lepsze CV kandydata coraz lepsze

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Kłamstwa w CV obniżają szanse na pracę

    dawid wyskiel w49414 / 2014-06-27 15:33:34

    O tym, że pracodawcy przywiązują dużą wagę do znajomości języków obcych krążą już legendy. Jak na to reagują pracownicy? Koloryzują. Umiejętność przedstawienia się w danym języku, jest podstawą do wpisania sobie - znajomość w stopniu komunikatywnym. Niektórzy pracodawcy, podczas rozmowy kwalifikacyjnej weryfikują faktyczną znajomość języka u swojego przyszłego pracownika. Zadają proste pytanie, wtedy wychodzi wszystko czarno na białym. Musimy uważać co dodajemy w internecie a głownie na profile społecznościowe ponieważ w dzisiejszych czasach coraz częściej pracodawcy przed zatrudnieniem sprawdzają swojego przyszłego pracownika na Facebooku i innych portalach społecznościowych. Zdarzają się także ogłoszenia o pracę, w których jednym z koniecznych warunków aplikacyjnych jakie trzeba spełnić, jest zmiana swoich ustawień na portalu takim jak facebook czy instagram. Wszystko po to aby podczas rekrutacji w miejscu, w którym staramy się o pracę mieli wgląd w to co robimy, jakie mamy zdjęcia i czym się interesujemy. W ten sposób nasze życie prywatne staje się mniej prywatne. Nasze pozmieniane daty w stażu pracy mogą też łatwo wyjść, kiedy nasz potencjalny szef wejdzie na nasz profil i sprawdzi informacje. Wtedy w jego oczach stracimy wiarygodność. Dlatego lepiej uważajmy jakie zdięcia dodajemy i nie koniecznie uzupełniajmy informacje i dane osobowe w tego typu portalach. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: