Wypalenie zawodowe: kiedy pomoc psychologa?
2012-09-07 00:10
Wypalenie zawodowe: kiedy pomoc psychologa? © Anatoliy Samara - Fotolia.com
Odsetek osób skarżących się na pracę w chronicznym stresie i przeciążenie obowiązkami jest ogromny, zaś wypalenie zawodowe stało się wręcz chorobą społeczną. Kiedy powinniśmy poprosić o pomoc psychologa?
Przeczytaj także: Wypalenie zawodowe z perspektywy dyrektora firmy
Czy to ja nie daję rady, czy też mnie „zajeżdżają” w pracy?Kiedy czujemy, że obowiązki służbowe nas przeciążają, codziennie wracamy z pracy wykończeni, zaś nasze myśli krążą wokół tego, czego dziś nie zdążyliśmy zrobić, powinniśmy zadać sobie pytanie: czy to ja nie daję rady w pracy (np. bo nie mam odpowiednich umiejętności, doświadczenia, motywacji), czy zrzucono na mnie tyle obowiązków, że inni na moim miejscu też nie daliby rady…
Wiele firm – nie tylko w okresie wysokiego bezrobocia – stosuje wobec pracowników zasadę cytryny: „wycisnąć ile się da, a potem wyrzucić”. W myśl tej strategii menedżerowie dokładają podwładnym kolejne obowiązki – póki nie padną pod ich ciężarem lub sami nie odejdą z pracy. Jeśli na taką firmę trafi człowiek, który z natury jest zaangażowany i wszystko co robi, chce zrobić dobrze, to otrzymując kolejne zadania, będzie starał się utrzymać dobrą jakość ich wykonania. Początkowo będzie pracował szybciej i efektywniej. Gdy to nie wystarczy, zacznie zostawać dłużej w pracy, zrezygnuje z przerwy na lunch czy z urlopu. Jednak jeśli ilość zrzucanej na niego pracy jest obiektywnie zbyt duża, to takie próby wyrobienia zawyżonej normy skończą się chronicznym stresem, przemęczeniem, frustracją, a w końcu chorobami psychosomatycznymi i wypaleniem zawodowym.
Warto więc skorzystać z pomocy psychologa (lub coacha czy doradcy) i przeanalizować, czy problemy z wykonywaniem zleconej pracy leżą we mnie czy poza mną. Jeśli problem jest we mnie, to czy chodzi o zbyt niską motywację, czy brak mi kwalifikacji lub doświadczenia, a może nie potrafię odpowiednio zarządzać zadaniami i sobą w czasie?
fot. Anatoliy Samara - Fotolia.com
Wypalenie zawodowe: kiedy pomoc psychologa?
A może ta praca lub firma nie jest dla mnie?
Przeciążenie pracą może jednak wynikać z tego, że wykonujemy zadania, które nie są zgodne z naszymi naturalnymi predyspozycjami oraz profilem psychologicznym lub pracujemy w firmie, której kultura organizacyjna lub styl zarządzania naszego szefa nie są zgodne z optymalnym dla nas środowiskiem pracy. Mówiąc w uproszczeniu: wykonywanie zadań wymagających liczenia będzie obciążające dla osoby o „humanistycznym umyśle”. Będzie ona musiała włożyć w to dużo więcej czasu, wysiłku oraz będzie bardziej zmęczona po tej pracy niż jeśli dokładnie takie samo obciążenie zadaniami damy komuś o „ścisłym umyśle”.
Analogicznie jest z kulturą organizacyjną. Jeśli ktoś lubi stabilność i przewidywalność, to dawanie sobie rady w pracy pełnej nowych wyzwań i działania na ostatnią chwilę będzie bardzo stresujące i wymagające wysiłku. Zaś osoba potrzebująca dużo spontaniczności i kreatywności, będzie czuła się przeciążona procedurami i koniecznością pracy według utartych schematów.
Jeśli więc widzimy, że wykonując zadania porównywalne do tych, które robią inni, my jesteśmy znacznie bardziej zmęczeni i czujemy się przygnieceni spoczywającymi na nas obowiązkami, prawdopodobnie nie mamy predyspozycji do tej pracy lub źle czujemy się w danej firmie. Pozostając tam będziemy pracować w chronicznym stresie, szybko się zdemotywujemy i będziemy na prostej drodze do wypalenia zawodowego.
Dlatego bardzo ważne jest poznanie swojego profilu osobowości, naszych predyspozycji, silnych i słabych stron oraz preferencji co do rodzaju pracy i jej środowiska. Bardzo pomocne w określeniu tego jest skorzystanie z porad psychologa czy doradcy zawodowego. Pomóc może także coach, który wesprze nas w odkryciu własnych potrzeb i celów.
Anna Daria Nowicka – socjolog, doradca HR,
Przeczytaj także:
Walka z wypaleniem zawodowym - fakty i mity
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)