eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaPrzejście na emeryturę - kiedy najkorzystniej?

Przejście na emeryturę - kiedy najkorzystniej?

2012-09-04 09:18

Przeczytaj także: Wcześniejsza emerytura kolejowa: komu przysługuje?


Emerytura "mieszana"

Jeżeli ubezpieczona, będąca członkiem ofe, złoży wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa, to będzie mogła mieć ustalone świadczenie w tzw. sposób mieszany, a więc częściowo według starych (określonych w art. 53 ustawy emerytalnej) i częściowo według nowych (omówionych wcześniej) zasad. Taką możliwość przewiduje art. 183 ustawy emerytalnej.

Dla osoby, która (tak jak Czytelniczka) wiek uprawniający do emerytury (60 lat) osiągnęła w 2012 r., te proporcje wynoszą odpowiednio 35% i 65%.

Przypomnijmy, iż na wysokość emerytury obliczonej na "starych zasadach" wpływa m.in. wartość kwoty bazowej, która zmienia się co roku z dniem 1 marca. Można zatem liczyć, iż w nowym roku jej wzrost będzie na tyle korzystny, że warto będzie poczekać z wnioskiem o emeryturę aż do marca 2013 r.

Analiza korzyści

Co prawda przy wydłużeniu aktywności zawodowej z jednoczesnym odsunięciem o zaledwie kilka miesięcy momentu przejścia na emeryturę nie należy spodziewać się dużo wyższego świadczenia, jednak biorąc pod uwagę, iż corocznie waloryzowane będzie ono przysługiwało do końca życia, istotne może być każde zwiększenie jego wysokości.

Nie miałoby jednak sensu odwlekanie w nieskończoność momentu przejścia na emeryturę. Dlatego to sam zainteresowany powinien zadecydować, czy zacząć ją pobierać, czy zrezygnować ze świadczenia przez kilka miesięcy, aby było ono nieco wyższe, na co może sobie pozwolić w głównej mierze osoba, która pozostaje w zatrudnieniu, zwłaszcza atrakcyjnym finansowo.

Fragment aktualnej tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, opublikowanej w Komunikacie Prezesa GUS z dnia 23 marca 2012 r. (Mon. Pol. poz. 182)

fot. mat. prasowe

Fragment aktualnej tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn

Fragment aktualnej tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, opublikowanej w Komunikacie Prezesa GUS z dnia 23 marca 2012 r. (Mon. Pol. poz. 182)


Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: