Jak napisać wyróżniające się CV?
2012-08-07 10:30
Rekrutacja © Monkey Business - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kreatywne CV - pułapki
Mocny początekDziennikarze prasowi wiedzą, że większość osób skupia się na 3 pierwszych linijkach tekstu, dlatego pod tytułem artykułu znajdują się najważniejsze informacje dotyczące danej publikacji.
„Na początku swojego CV umieść kilka zdań na temat swojej osoby i największych osiągnięć zawodowych. Skup się na tych zaletach, które najbardziej zaciekawią potencjalnego pracodawcę” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl
Zadbaj o przejrzystość
Istotne jest, aby Twoje CV było czytelne i przejrzyste dla rekrutera. Musisz wyraźnie oddzielać każdą sekcję i stosować czytelne nagłówki. Unikaj długich paragrafów, używaj punktatorów, aby dzielić tekst na bardziej przystępne części. Tekst powinien przyciągnąć uwagę i być czytelny. Sprawdź dokładnie literówki i błędy ortograficzne.
Jak poprawisz sytuację firmy?
Pracodawca nie zatrudni Cię tylko na podstawie samych osiągnięć z przeszłości. Zależy mu także na tym, co możesz wnieść do firmy, jeśli zostaniesz przyjęty do pracy. W dokumentach aplikacyjnych skup się na tym, co dobrego możesz wnieść dla potencjalnego pracodawcy, u którego chcesz pracować. Postaraj się, by zobaczył, że możesz przynieść korzyści i przyczynić się do rozwoju firmy.
Zamiast zaznaczać, że ukończyłeś prestiżową uczelnię z najlepszym wynikiem albo powtarzać, że ostatni pracodawca awansował Cię trzykrotnie, postaraj się przedstawić osiągnięcia w taki sposób, by rekruter zauważył szansę wykorzystania ich w jego firmie.
Pokaż, że spełniasz wymagania
Długie akapity tekstu zastąp kolumnami. W pierwszej zawrzyj listę wymagań zawartych w ogłoszeniu o pracę. Obok umieść informacje, w jaki sposób je spełniasz. Dzięki temu pracodawca od razu może zobaczyć, czy jesteś odpowiednim kandydatem, którego szuka.
Podczas, gdy wielu kandydatów korzysta z ogólnego szablonu, CV dostosowane do pracodawcy zwiększy Twoje szanse. Każda praca i każda firma jest inna, dlatego też każde CV powinno być inne.
Do CV warto załączyć dowody na Twoje osiągnięcia – np. kopie raportów, sprawozdań czy podsumowania projektów. Konieczne jest, by w obrazowy sposób odzwierciedlały to, co udało Ci się dokonać.
Krótko i na temat
Pamiętaj, że nie tylko Ty ubiegasz się o daną posadę. Rekruter codziennie przegląda setki aplikacji. Dlatego postaraj się zawrzeć najważniejsze informacje na jednej stronie i skupić się na największych atutach we wprowadzającym tekście na początku CV.
fot. Monkey Business - Fotolia.com
Rekrutacja
Nie używaj ogólników - nie licz na to, że pracodawca się na to złapie. Większość rekruterów za pierwszym razem spogląda na CV przez około 6-8 sekund i nie ma czasu na wczytywanie się. Pracodawcy szukają osoby o konkretnym profilu – patrzą na to, jakie skończyłeś szkoły i u kogo pracowałeś. O wiele bardziej niż „poprawienie sprzedaży wśród klientów kluczowych” ich uwagę przykuje „zwiększenie obrotów firmy o 15% w ciągu pół roku”.
oprac. : Monster Polska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)