eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaOkres pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych

2012-08-05 00:10

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych © whitelook - Fotolia.com

Większość osób rejestrujących się w powiatowych urzędach pracy liczy na przyznanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Często jednak nie wiedzą, na jak długo taki zasiłek mógłby im przysługiwać.

Przeczytaj także: Odmowa przyjęcia oferty pracy

Od czego zależy długość pobierania zasiłku?

Jest to uzależnione od kilku czynników. Głównym i zazwyczaj decydującym elementem jest stopa bezrobocia. W związku z tym okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wynosi odpowiednio:
  • 6 miesięcy – dla osób bezrobotnych zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, w którym stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju;
  • 12 miesięcy – dla osób bezrobotnych zamieszkałych w okresie pobierania zasiłku na obszarze powiatu, w którym stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju.

Dane na temat stopy bezrobocia można sprawdzać na stronach powiatowych urzędów pracy, na których zazwyczaj jest informacja, na jak długo przysługuje zasiłek. Istnieje również możliwość zweryfikowania tego bezpośrednio na stronie Głównego Urzędu Statystycznego: www.stat.gov.pl, gdzie można znaleźć także szczegółowe statystyki dotyczące bezrobocia na terenie całej Polski.

fot. whitelook - Fotolia.com

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych

12 miesięcy przysługuje zasiłek dla osób bezrobotnych zamieszkałych na obszarze powiatu, w którym stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju

W niektórych przypadkach stopa bezrobocia nie wpływa na długość pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych. W sytuacjach wyjątkowych zasiłek zawsze przyznawany jest na okres 12 miesięcy. Dotyczy to:
  • osoby powyżej 50. roku życia, która posiada jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku,
  • osoby, która ma na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat i której małżonek posiada także status osoby bezrobotnej i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tę osobę.

Zasady, według których jest przyznawane prawo do zasiłku, nie tylko uwzględniają warunki na lokalnym rynku pracy, lecz także umożliwiają wydłużenie okresu pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych w konkretnych sytuacjach.

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 73 ust. 1)

Karolina Łapińska

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: