eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaPoszukiwanie pracy przez osoby 45+

Poszukiwanie pracy przez osoby 45+

2012-07-24 00:20

Poszukiwanie pracy przez osoby 45+

Poszukiwanie pracy przez osoby 45+ © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Poszukiwanie pracy to zwykle trudne zadanie. Nieważne, czy ma się 20, czy ponad 45 lat. Przeważnie łączy się ono z dużym stresem, obawą, że się nie uda. Im dłużej trwają poszukiwania posady, tym proces poszukiwań może wydawać się trudniejszy.

Przeczytaj także: Jak aktywnie szukać pracy?

Z obserwacji grupy osób powyżej 45. roku życia wynika, iż spora ich część w sposób szczególny, czasem niestety niekorzystny dla samych siebie, podchodzi do kwestii poszukiwania ofert pracy. Dlatego poniżej prezentujemy błędy, jakie najczęściej popełniają:

1. Myślenie „jestem za stary”, czyli przeświadczenie, że podstawową determinantą zatrudnienia jest młody wiek

Jak wynika z badań przeprowadzonych wśród kobiet powyżej 45. roku życia, większość z nich (ok. 82%) uważa, że pracodawcy chętni są do zatrudniania wyłącznie młodych osób. Młody wiek i kojarzone z nim: mobilność, dyspozycyjność, zapał, energiczność, kreatywność itp. uważane są przez przedstawicieli tej grupy za główną determinantę zatrudnienia. Owszem, statystyki pokazują, iż pracodawcy w niektórych branżach chętniej zatrudniają osoby młodsze. Niektóre stanowiska pracy wymagają od pracowników dyspozycyjności i mobilności, które utożsamiane są z cechami ludzi młodych. Tymczasem nie są to jedynie cechy zarezerwowane dla młodych; często to właśnie osoby w wieku 45+ posiadają bardziej ustabilizowane życie rodzinne, dzieci w wieku, jaki nie wymaga ciągłej opieki nad nimi, co niewątpliwe może być dużym atutem.

Wiek powyżej 45 lat nie oznacza także, że osobie takiej brak energii, kreatywności czy też innowacyjnych pomysłów. Tak samo jak nie jest pewne, że cechy te posiadać będą ludzie w młodym wieku. W dużej mierze uzależnione jest to od osobowości, temperamentu, doświadczenia. Bycie w dojrzałym wieku nie stawia zatem osób tych na przegranej pozycji. Powodem, dla którego na większość takich stanowisk zatrudniani są ludzie młodzi, może być zatem fakt, iż ludzie w wieku 45+ w ogóle nie odważają się kandydować. Tymczasem warto podkreślić po raz kolejny, że wielu pracodawcom nie chodzi o wiek, ale o konkretne cechy, które może nawet stereotypowo utożsamiają z młodym wiekiem. Cała więc sztuka i zadanie, jakie stoi przed kandydatem 45+, to udowodnienie, że on również takie cechy posiada (o ile posiada!).

fot. goodluz - Fotolia.com

Poszukiwanie pracy przez osoby 45+

Powodem, dla którego na większość takich stanowisk zatrudniani są ludzie młodzi, może być zatem fakt, iż ludzie w wieku 45+ w ogóle nie odważają się kandydować

Jest wiele zawodów, które wymagają wizerunku stateczności, dojrzałości, ciepła i wszelkich innych cech, które wzbudzają poczucie zaufania, pewności. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, iż na takie stanowiska pracodawcy poszukują właśnie pracowników dojrzałych, bardziej doświadczonych.

Najważniejsze to poszukiwać ofert takich pracodawców, którym osoba 45+ wyda się pracownikiem atrakcyjnym. Pułapka myślenia „jestem za stary” sprawia jednak, iż osoby tak myślące, z góry zakładając, że i tak nie znajdą zatrudnienia, w ogóle go nie szukają bądź też omijają niektóre ogłoszenia, nie odpowiadając na oferty, o których stereotypowo myślą, że są tylko dla młodych. Pozbawiają się w ten sposób możliwości zaprezentowania się potencjalnemu przyszłemu pracodawcy.

2. Brak jasno sprecyzowanego celu

Kolejnym błędem popełnianym podczas poszukiwania pracy jest brak jasno sprecyzowanego celu, czyli szukanie pracy „jakiekolwiek”. Czasami trudna sytuacja życiowa, zbyt długie poszukiwanie pracy sprawia, że wiele osób zatraca swoje ambicje i jest w stanie podjąć pracę odbiegającą od swojego wykształcenia, doświadczenia czy też planów, jakie miał w tym zakresie, rozpoczynając poszukiwania. Jednakże określenie „szukam jakiejkolwiek pracy, byleby zarabiać” jest nie do końca uczciwe. Jakakolwiek praca to np. sprzątaczka, pracownik produkcji, magazynier, ale także dyrektor ds. rekrutacji, kierownik działu, pielęgniarka, kadrowa, praca poza granicami kraju, w innym mieście itp.

Zatem do niektórych ze stanowisk pracy mieszczących się w opisie „jakiekolwiek” po prostu nie mamy kompetencji i kwalifikacji, a innych nawet nie weźmiemy pod uwagę. Należy pamiętać, że na potencjalnym pracodawcy lepsze wrażenie robią zwykle osoby zdecydowane, takie, które wiedzą, co chcą robić i dlaczego. Jeżeli poszukujący pracy zdecyduje się na bezpośredni kontakt z pracodawcą, zapewne lepiej zostanie oceniony, jeżeli w rozmowie czy podaniu uściśli, jakie stanowisko czy też grupa stanowisk go interesuje.

3. Brak planu działania oraz zbyt mało czasu poświęcanego

Kolejnym utrudnieniem na etapie poszukiwania pracy może być brak jasno określonego planu działania. Szukanie ofert pracy jest jak praca na pełnym etacie. Proces poszukiwania wymaga różnorodnych i kompleksowych działań. Nie wystarczy od czasu do czasu wysłać aplikację czy udać się do urzędu pracy. Oczywiście istnieją szczęściarze, którym udało się dostać pracę już po kilku wysłanych dokumentach aplikacyjnych, ale jest to, niestety, niewielki procent wśród poszukujących pracy. Dlatego większość poszukujących pracy powinna nastawić się na długotrwały proces, który nie może ograniczać się jedynie do wykorzystywania jednej metody. Okazji do znalezienia wymarzonej pracy warto upatrywać w każdej sytuacji życiowej. Podstawowym błędem jest brak planu działania, czyli szukanie pracy od przypadku do przypadku.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: