eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaPoszukiwanie pracy: zasady które można złamać

Poszukiwanie pracy: zasady które można złamać

2012-07-21 00:16

Poszukiwanie pracy: zasady które można złamać

Poszukiwanie pracy © fuzzbones - Fotolia.com

Każdy z nas zna pewne utarte zasady dotyczące poszukiwania pracy. Rekrutacja odbywa się według określonych reguł, do których należy się stosować. Jednak w obliczu tak dużej konkurencji na rynku pracy warto czasem odejść od standardowego myślenia. Eksperci monsterpolska.pl radzą, które z tradycyjnych zasad warto nagiąć, aby zostać zauważonym i wywalczyć sobie pracę, na której nam zależy.

Przeczytaj także: 5 sekretów rekrutera. Bezcenne, jeśli szukasz pracy

Zasada 1: Aplikuj tylko, jeśli spełniasz wymagania

Często ogłoszenia, które można znaleźć w Internecie, zawierają wygórowane wymagania w stosunku do kandydatów. Jeśli zdecydujemy się wysłać nasze CV pomimo tego, iż nie spełnia ono części z tych kryteriów, może się okazać, że i tak zostaniemy zaproszeni na rozmowę. Jeśli nasz życiorys okaże się ciekawy, jeśli zwrócimy uwagę pracodawcy, być może przymknie on oko na niedociągnięcia w edukacji lub doświadczeniu i da nam szansę.

Zasada 2: Wysyłaj swoje aplikacje masowo

Myślimy, że jeśli wyślemy więcej CV, to nasze szanse wzrosną? Błąd! Dużo skuteczniejszą metodą jest zmniejszenie ilości firm, do których skierujemy swoją kandydaturę. Wtedy wystarczy nam czasu, aby każdy list motywacyjny oraz życiorys stworzyć specjalnie pod kątem konkretnego pracodawcy. Tym samym - rekrutujący chętniej zechce się z nami spotkać.

Zasada 3: Podkreśl swoje wykształcenie

Owszem, dyplomy i stopnie naukowe są ważne, ale to nie na nich zależy pracodawcy. Ważniejsze jest doświadczenie zawodowe, nawet jeśli jest niewielkie lub nie do końca związane z branżą.

fot. fuzzbones - Fotolia.com

Poszukiwanie pracy

Jeśli zdecydujemy się wysłać nasze CV pomimo tego, iż nie spełnia ono części z tych kryteriów, może się okazać, że i tak zostaniemy zaproszeni na rozmowę

Zasada 4: Nie dzwoń

Być może pracodawcy mówią, żeby nie dzwonić, ponieważ sami się z nami skontaktują. Jeśli jednak tego nie robią - nie czekajmy. Odezwijmy się z zapytaniem, czy nasza aplikacja została rozpatrzona i poprośmy o informację zwrotną. Będzie wtedy widać naszą determinację.

Zasada 5: Na rozmowie kwalifikacyjnej mów o sobie

Większość osób wychodzi z założenia, że tylko rekrutujący powinni zadawać pytania. Jednak naprawdę warto dociekać ważnych dla siebie kwestii, takich jak zarobki, ponieważ nie tylko zdobędziemy dzięki temu informacje, ale również zaprezentujemy się jako pewni siebie oraz zainteresowani sprawami firmy.

Zasada 6: Bądź skromny w oczekiwaniach finansowych

Jeśli padnie pytanie o wynagrodzenie - bądźmy konkretni i nie mówmy, że wszystko nam jedno. Podajmy przedział, w jakim uważamy, że powinna mieścić się nasza pensja, ale upewnijmy się, że najniższa z podanych opcji będzie dla nas zadowalająca.

Zasada 7: Nie składaj CV ponownie, jeśli firma raz Cię odrzuci

Jeśli nasza rozmowa nie przejdzie pomyślnie i nie dostaniemy pracy, nadal możemy pozostać w kontakcie z daną firmą. Na początek możemy wysłać list z podziękowaniem za szansę, jaką otrzymaliśmy. Dzięki temu będziemy zapamiętani, co może zaprocentować na przyszłość.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: