Jak założyć firmę w UE
2005-03-31 12:08
Przeczytaj także: Własny biznes: 5 rzeczy o których musisz pomyśleć
Witamy w Irlandii!
Irlandia jest krajem atrakcyjnym dla prowadzenia własnej działalności gospodarczej ze względu na szybki rozwój gospodarczy, niskie podatki oraz język (angielski jest przecież jednym z najbardziej popularnych języków wśród młodych ludzi).
Aby rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w Irlandii, potrzebujesz zezwolenia - tzw. business permission. Możesz je uzyskać w irlandzkim Ministerstwie Sprawiedliwości (Ministry of Justice, Equality and Law Reform). Jeśli chcesz otrzymać takie zezwolenie, powinieneś złożyć wniosek do Immigration Division, Departament of Justice, Equality and Law Reform. We wniosku musisz określić, w jakiej formie będziesz prowadził swoją działalność, wskazać, w jaki sposób przyczynisz się do zwiększania konkurencyjności ekonomicznej i handlowej Irlandii. Ponadto, powinieneś określić, w jaki sposób zamierzasz utrzymać siebie i, jeśli masz, swoją rodzinę. Do wniosku dołączasz biznesplan, kopię ważnego paszportu, zaświadczenie o niekaralności oraz zaświadczenie o zarejestrowaniu na komisariacie policji irlandzkiej, jeśli już przebywasz w Irlandii.
Decyzję ministerstwa otrzymasz po miesiącu od złożenia kompletu potrzebnych dokumentów. Zezwolenie na prowadzenie własnej firmy w Irlandii po raz pierwszy wydawane jest na okres 12 miesięcy. Każde kolejne zezwolenie jest ważne przez okres 5 lat. W przypadku odmowy wydania zezwolenia na rozpoczęcie prowadzenia działalności, możesz złożyć odwołanie.
W sytuacji, gdy zdecydujesz się na prowadzenie swojej firmy w Irlandii nie bez znaczenia jest fakt, że Irlandia (podobnie jak Wielka Brytania) otworzyła swój rynek dla polskich pracowników od 1 maja 2004 r. A to oznacza, że możesz zatrudnić również Polaków, którzy nie należą do tzw. kluczowego personelu.
Dodatkowe informacje na temat prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Irlandii możesz znaleźć na stronach internetowych irlandzkiego Ministerstwa Sprawiedliwości () lub Ministerstwa Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia (), albo otrzymać je w Ambasadzie RP w Dublinie ().
Witamy w Niemczech!
Rozważ także możliwość otworzenia firmy u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy i Austria są wśród tych państw Unii, które już w tej chwili deklarują najdłuższe okresy przejściowe dla napływu pracowników z Europy Środkowowschodniej. Państwa te najprawdopodobniej stosować będą ograniczenia aż do roku 2011. Dlatego dobrą alternatywą dla poszukiwania pracy na terenie Niemiec jest założenie tam własnego przedsiębiorstwa.
Nie musisz bezpośrednio wchodzić na niemiecki rynek z uwagi np. na wysokie koszty czy przyjętą przez Ciebie strategię działania. Możesz skorzystać z usług agenta, mającego swoją siedzibę w Niemczech. Agent taki, w zamian za odpowiednią prowizję, poszukuje na miejscowym rynku nabywców towarów lub usług oferowanych przez Twoją firmę. Agent dostosuje się do Twoich potrzeb jako zleceniodawcy. Jego działalność może być bardzo szeroka, może bowiem obejmować zakres czynności począwszy od akwizycji, poprzez obserwacje działań konkurencji na rynku niemieckim, aż do działań specjalistycznych takich jak ochrona marki polskiego producenta.
Możesz również otworzyć w Niemczech oddział lub przedstawicielstwo swojej firmy, która już istnieje w Polsce albo założyć tam spółkę. Popularną formą spółki jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie GmbH). Funkcjonowanie spółki uregulowane jest w niemieckim Kodeksie handlowym oraz ustawie o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Założyć ją może jedna osoba, ponadto spółka taka nadaje się do prowadzenia działalności na różną skalę - od niewielkich firm rodzinnych do dużych przedsiębiorstw. Z mocy prawa nie można jednak prowadzić niektórych rodzajów działalności w tej formie, np. apteki. Pewnym mankamentem jest jednakże kapitał zakładowy potrzebny do założenia spółki z o.o., wynosi on 25 tys. euro. Z tych też względów polskie przedsiębiorstwo, które jest przede wszystkim eksporterem, zwykle na początku swej działalności na rynku niemieckim nawiązuje kontakt z firmami w Niemczech, które sprzedają towary lub usługi polskiego przedsiębiorcy, pobierając odpowiednią prowizję. W miarę rozwoju działalności opłacalne staje się założenie w Niemczech spółki z o.o.
Pomoc w nawiązaniu kontaktu z potencjalnym partnerem handlowym w Niemczech znajdziesz w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej (). Dodatkowe informacje na temat możliwości prowadzenia własnej firmy w Niemczech uzyskasz w Wydziale Ekonomiczno-Handlowym Ambasady RP w Niemczech lub Ambasady RFN w Polsce ().
![Własny biznes z konieczności [© Syda Productions - Fotolia.com] Własny biznes z konieczności](https://s3.egospodarka.pl/grafika/wlasna-firma/Wlasny-biznes-z-koniecznosci-d8i3B3.jpg)
oprac. : www.1Praca.gov.pl