Jak założyć firmę w UE
2005-03-31 12:08
Przeczytaj także: Własny biznes: 5 rzeczy o których musisz pomyśleć
Ponadto w Norwegii, Islandii i Lichtensteinie, należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jest możliwe prowadzenie działalności gospodarczej na zasadach analogicznych jak w Unii Europejskiej.Firmę na terenie Wspólnoty Europejskiej mogą założyć obywatele (osoby fizyczne) i przedsiębiorstwa polskie. Masz prawo podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej na zasadzie samozatrudnienia, czyli na własny rachunek. W takim przypadku sam jesteś dla siebie pracodawcą i opłacasz za siebie ubezpieczenie. Czeka Cię również dopełnienie wszelkich formalności, jakie dane państwo stawia przed swoimi przedsiębiorcami.
Jeśli już prowadzisz firmę w Polsce, możesz w innym państwie Unii otworzyć przedsiębiorstwo podległe (czyli tzw. spółkę-córkę), oddział albo przedstawicielstwo.
Aby nie było żadnych wątpliwości, przedsiębiorstwo polskie oznacza firmę założoną zgodnie z naszym prawem. Musi mieć ono także rzeczywiste i stałe powiązania z gospodarką polską. Aby uznać daną firmę za polską, wystarczy, by posiadała w Polsce zarejestrowane biuro, siedzibę zarządu lub prowadziła na terenie Polski główną działalność (jednak jeśli dane przedsiębiorstwo ma tylko biuro, np. handlowe, musi udowodnić powiązania z naszym rynkiem).
Co oznacza spółka-córka, oddział i przedstawicielstwo?
Spółka-córka to przedsiębiorstwo podległe, które kontrolowane jest przez spółkę-matkę, czyli Twoje przedsiębiorstwo w kraju. Oddział to część Twojego przedsiębiorstwa prowadzona w innym miejscu niż zakład główny, wyodrębniona organizacyjnie i samodzielna. Różnica między spółką-matką a oddziałem jest taka, że na rynku spółka-córka wydaje się być odrębnym i niezależnym przedsiębiorstwem i może działać pod inną nazwą niż spółka-matka, jednak w rzeczywistości nie ma ona możliwości samodzielnego działania, gdyż na decyzje spółki-córki wpływa spółka-matka. Z kolei oddział jest częścią Twojego przedsiębiorstwa i działa również pod tą samą nazwą co główny zakład.
Na przykład, jeśli Twoje przedsiębiorstwo produkujące słodycze działa w Zielonej Górze pod nazwą "Cukierek", to oddział przedsiębiorstwa w Amsterdamie będzie się nazywał "Cukierek Oddział w Amsterdamie". Z kolei spółka-córka w Amsterdamie mogłaby się nazywać "Sweets BV".
Możliwe jest również otwarcie w innym państwie przedstawicielstwa. Sytuacja wygląda wtedy następująco: wyobraź sobie, że jesteś w Polsce właścicielem firmy produkującej okna i chciałbyś je eksportować, np. do Hiszpanii. Zależy Ci na tym, żeby Twoje produkty stały się znane na tamtejszym rynku. Potrzebujesz więc osoby, która będzie w Hiszpanii udzielać informacji na temat okien Twojej firmy i zawierać umowy z klientami. W takiej sytuacji warto otworzyć przedstawicielstwo w Hiszpanii.
Jaki rodzaj działalności możesz prowadzić?
Nie ma ograniczeń co do rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, co oznacza, że możesz prowadzić działalność usługową (np. otworzyć zakład fryzjerki, szewski), rzemieślniczą (np. produkować drewniane meble ogrodowe), przemysłową (np. produkcja słoików), handlową (np. przedstawiciel handlowy) lub działalność w zakresie wolnych zawodów.
oprac. : www.1Praca.gov.pl