Ile zarabia sekretarka, asystentka, recepcjonistka?
2012-04-25 09:58
Wynagrodzenia osób zatrudnionych na wybranych stanowiskach w 2011 roku © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ile zarabia sekretarka i asystentka?
Odpowiedź brzmi: coraz więcej. Trzeba jednak zaznaczyć, że zawód ten nigdy nie plasował się w czołówce najlepiej wynagradzanych. Mimo to, stawki dla asystentek czy sekretarek powoli zbliżają się do tych oferowanych w innych grupach zawodowych. Na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć te osoby, które wspomagają pracę przełożonych piastujących stanowiska na najwyższych szczeblach zarządzania. Jak wynika z XX ogólnobranżowego raportu płacowego, wydanego przez firmę Sedlak & Sedlak, asystentka dyrektora lub zarządu z co najmniej dwuletnim stażem, zarabiała 5 583 PLN brutto. W 2011 roku asystentki zarządu których staż pracy nie przekroczył dwóch lat otrzymywały 3 917 PLN. Asystentka do której głównych obowiązków należało wspieranie pracy biura otrzymywała 3 770 PLN, natomiast sekretarka – 3 305 PLN.fot. mat. prasowe
Wynagrodzenia osób zatrudnionych na wybranych stanowiskach w 2011 roku
Bardzo duże znaczenie ma branża firmy, w której pracuje asystentka czy sekretarka. – Wyraźnie zarysowują się dysproporcje w płacach osób na tym samym stanowisku, które pracują w różnych gałęziach gospodarki. Najniższe wynagrodzenie otrzymywały sekretarki zatrudnione w branży elektronicznej i elektrotechnicznej (2 378 PLN), jednak w branży spożywczej zarabiały już 4 020 PLN. – ocenia Teresa Hantz z portalu wynagrodzenia.pl. W przypadku recepcjonistek najmniejsze zarobki należały do tych zatrudnionych w branży spożywczej (2 682 PLN), ale panie pracujące w branży motoryzacyjnej otrzymywały już prawie 500 PLN więcej (3 200 PLN). Największe wynagrodzenia otrzymywały asystentki dyrektora/zarządu II. Te zatrudnione w branży motoryzacyjnej zarabiały aż 6 909 PLN.
XX ogólnobranżowy raport płacowy zawiera informacje o płacach 27 645 osób na 199 stanowiskach. Dane pochodzą ze 182 zakładów z całej Polski i obejmują okres od października 2010 do września 2011 roku. Analizy opracowano dla następujących pionów: naczelnego kierownictwa, sprzedaży, obsługi klienta, marketingu, public relations, finansów, personalnego, informatycznego, administracji, kierownictwa i nadzoru produkcji, badań i rozwoju, jakości, zakupów i logistyki oraz ochrony środowiska i BHP, a także specjalistyczne stanowiska z branży IT oraz budowlanej.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)