Kłamstwa w czasie rozmowy kwalifikacyjnej
2012-05-17 13:38
Rozmowa kwalifikacyjna © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozmowa rekrutacyjna: jak wybrać najlepszego kandydata?
Jest jednak kilka obszarów, w których lekkie ubarwienie rzeczywistości może nam odrobinę pomóc. Oto przykładowe sytuacje, w których możesz przedstawić się w nieco lepszym świetle i takie, w których zdecydowanie powinieneś mówić „całą prawdę i tylko prawdę”.Wysokość zarobków
Odpowiedź na tego pytanie o to, ile obecnie zarabiamy jest najczęściej spotykanym kłamstwem na rozmowie kwalifikacyjnej. “Nie warto ‘upiększać’ swoich zarobków. Lepiej zaznaczyć jakie dodatkowe świadczenia zapewnia obecny pracodawca i dowiedzieć się co możesz w tej dziedzinie zyskać zmieniając pracę” – radzi Małgorzata Majewska z monsterpolska.pl.
Nazwa stanowiska
Bardzo często zawodowy tytuł niewiele mówi o Twoich kompetencjach czy kwalifikacjach. ”Warto przedstawić po prostu zakres swoich obowiązków, co będzie znacznie przydatniejszą informacją dla potencjalnego pracodawcy” – dodaje Małgorzata Majewska.
Zakres zainteresowań
Duża ilość zainteresowań związanych z daną branżą jest lepszym rozwiązaniem niż mówienie rekruterowi o desperackiej potrzebie zdobycia pracy, którą ma do zaoferowania.
"Myślę, że do zaakceptowania jest lekkie ubarwienie rzeczywistości w kwestii bycia pasjonatem branży", mówi ekspert monsterpolska.pl. "Zawsze może pomóc, a na pewno nie zaszkodzi" – dodaje.
fot. apops - Fotolia.com
Rozmowa kwalifikacyjna
Śmiało wymieniaj nazwiska, jeżeli faktycznie udało Ci się poznać znaczące w danej dziedzinie osoby. Jednak zdecydowanie nie mów, że któryś z nich jest Twoim bliskim przyjacielem, jeżeli prawda wygląda zupełnie inaczej. Takie rzeczy bardzo łatwo sprawdzić.
Powody odejścia z poprzedniej pracy
Jeżeli zostałeś zwolniony lub Twoje stanowisko zostało zredukowane, bądź szczery co do okoliczności rozstania z poprzednim pracodawcą, jeżeli zostaniesz o to zapytany. Jednak postaraj się przekierować temat rozmowy na Twoją zawodową przyszłość.
Powinieneś od razu zmienić temat na pozytywny, zaznaczając, że czekasz na nowe wyzwania”, radzi Małgorzata Majewska.
Zawodowe wątpliwości
Nawet jeśli stanowisko wydaje Ci się zbyt wymagające i obawiasz się, czy dasz radę, nie daj poznać po sobie, że masz jakiekolwiek wątpliwości co do swoich zdolności.
Czy możesz wyobrazić sobie kogoś, kto na rozmowie kwalifikacyjnej mówi, że boi wyzwań? Faktycznie możesz tak się czuć, ale nie jest to informacja, którą powinieneś się dzielić z potencjalnym szefem.
oprac. : Monster Polska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)