eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaJakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

2012-04-30 12:35

Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna © Kzenon - Fotolia.com

Wiele osób ma spory problem z odpowiedzią na pytania, jakie padają się na rozmowach kwalifikacyjnych. Jednak jest wiele pytań, które padają niemal na każdej rozmowie, zatem można się do nich wcześniej przygotować. Zapoznaj się z poniższą listą i zaplanuj odpowiedzi z wyprzedzeniem. Odpowiednie przygotowanie zwiększy Twoją pewność siebie oraz szansę na powodzenie w czasie rozmowy.

Przeczytaj także: Rozmowa kwalifikacyjna: najważniejsze aspekty

Jakie są Twoje słabości?

Jest to pytanie, które bardzo stresuje kandydatów. "Staraj się zminimalizować słabości i podkreślić mocne strony. Nie podkreślaj cech osobistych, ale skoncentruj się na doświadczeniach zawodowych. Przykładowo zaznacz, że stale pracujesz nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi oraz wystąpieniami publicznymi" - radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

Podsumuj krótko swoje doświadczenie zawodowe skupiając się na sukcesach i wykorzystaniu swoich umiejętności. W swojej wypowiedzi staraj się pokazać, że będziesz wartościowym nabytkiem dla firmy i możesz znacząco wpłynąć na jej rozwój.

Dlaczego chcesz z nami pracować?

Rekruter poszukuje kandydatów, którzy potrafią odpowiednio zaangażować się w proponowaną pracę, a nie bezmyślnie wysyłają CV, gdy tylko pojawi się jakaś oferta. „Zaznacz, że wybrałeś kilka firm, których działalność jest zbieżna z Twoimi poglądami, a praca dla jednej z nich sprawiałaby Ci przyjemność i byłaby spełnieniem zawodowych aspiracji”, proponuje Małgorzata Majewska.

Jakie są Twoje cele?

Czasami lepiej jest mówić o krótkoterminowych celach, zamiast rozpościerać wizję odległej przyszłości. Na przykład: "Moim bezpośrednim celem jest zdobycie pracy w miejscu dającym szansę rozwoju. Cele długoterminowe będą zależeć od tego, dokąd zmierza firma. Mam nadzieję, że zapracuję na zajęcie odpowiedzialnego stanowiska w przyszłości."

fot. Kzenon - Fotolia.com

Rozmowa kwalifikacyjna

Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Dlaczego zmieniasz pracę?

"Jeśli jesteś bezrobotny, podaj powód odejścia w pozytywnym kontekście np: Udało mi się przetrwać dwie rundy korporacyjnych redukcji etatów, ale w trzeciej była ona aż 20-procentowa i objęła również mnie" - mówi Małgorzata Majewska.

Jeśli jesteś zatrudniony, koncentruj się na tym, co chcesz osiągnąć w następnej pracy: "Po dwóch latach, podjąłem decyzję, aby szukać firmy, która jest zorientowana na pracę zespołową, gdzie mogę wykorzystać moje dotychczasowe doświadczenie."

Z jakiej dotychczasowej pracy byłeś najbardziej usatysfakcjonowany?

Rekruter chce wiedzieć, co Cię motywuje do działania. Jeśli możesz odnieść się do przykładu pracy lub projektu, które dawały Ci satysfakcję, rozmówca zorientuje się co do Twoich preferencji. Możesz zaznaczyć, że byłeś bardzo zadowolony z ostatniej posady, ponieważ pracowałeś bezpośrednio z klientami, co było dla Ciebie bardzo ważne.

Co wyróżnia Cię spośród innych kandydatów?

Co sprawia, że jesteś wyjątkowy? Odpowiedź na to pytanie wymaga oceny Twojego doświadczenia, umiejętności i cech. Dokonaj zwięzłego podsumowania: "Posiadam zarówno umiejętności techniczne i zdolności do budowania silnych relacji zawodowych. Pozwala mi to wykorzystać swoją wiedzę, by sprawniej komunikować się z klientami.”

Jakie są trzy pozytywne rzeczy, które mógłby powiedzieć o Tobie ostatni szef?

Nadszedł czas, aby wyciągnąć stare oceny okresowe i zacytować szefa. Jest to świetny sposób, aby pokazać się w pozytywnym świetle dzięki czyjejś opinii. "Zauważ, że poprzedni pracodawca bardzo doceniał Twoje umiejętności oraz wiedział, że zawsze może na Tobie polegać" - mówi ekspert monsterpolska.pl.

Jakiej pensji oczekujesz?

Bardzo korzystne jest, gdy to pracodawca pierwszy wysunie swoją propozycję. Zorientuj się przed rozmową jaki jest średni pułap zarobków na interesującym Cię stanowisko w branży. Zaznacz, że jesteś pewien, iż dojdziecie do porozumienia w tej kwestii i zapytaj ile zazwyczaj zarabiają w danej firmie pracownicy z podobnym doświadczeniem.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: