Przeczytaj także: Poszukiwani wyspecjalizowani pracownicy IT
Oprócz tego niezwykle ważne dla pracodawcy jest doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. I tu, tak samo jak w innych branżach, preferuje się kandydatów, którzy przepracowali co najmniej 3 do 5 lat lub więcej. Rzadziej, bo tylko w przypadku około 10% ogłoszeń o pracę, dopuszcza się posiadanie krótszego niż 3 lata stażu pracy na specjalistycznym stanowisku.
Kompetencje miękkie a praca w sektorze nowoczesnych technologii informatycznych
Rok czy dwa lata temu wystarczyło, by kandydat posiadał ugruntowane doświadczenie i szeroką wiedzę z dziedziny informatyki oraz programowania i już mógł liczyć na ciekawą propozycję pracy. Taki trend panował jeszcze jakiś czas temu, w tej chwili natomiast (jak wynika z lektury pojawiających się ogłoszeń o pracę) coraz częściej, oprócz specjalistycznej wiedzy technicznej, pracownik IT powinien dodatkowo posiadać wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne i komunikacyjne. Być może to przełom w postrzeganiu i oczekiwaniach stawianych informatykowi czy programiście, który do niedawna, póki doskonale sprawdzał się w wykonywaniu powierzonych mu zadań, mógł być nawet głębokim introwertykiem i niegroźnym „dziwakiem” żyjącym w swoim własnym świecie kodów, tablic i skryptów.
Jakich więc kompetencji poszukują pracodawcy w tej chwili? Otóż, już w niemal połowie ofert pracy w branży IT niezbędnym wymogiem stawianym kandydatom jest otwartość, łatwość nawiązywania kontaktów a także wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne i interpersonalne. W dalszej kolejności pojawia się samodzielność oraz zdolność analitycznego myślenia, umiejętność pracy w zespole, zorientowanie na rozwój i osiąganie celów a nawet gotowość do podróży służbowych.
Bez znajomości języka ani rusz
Kolejnym elementem pojawiającym się w dominującej części ogłoszeń na stanowiska w branży IT jest wymóg biegłej lub co najmniej dobrej znajomości języka angielskiego – w przeciwnym razie kandydatura może zostać odrzucona. Dodatkowo, co może wywoływać swoiste zdziwienie, oprócz języka angielskiego, oczekuje się od kandydatów biegłej znajomości języka polskiego. To zaś sugerować może, iż specjalista (informatyk, administrator sieci czy programista) poza umiejętnością odczytywania i przygotowywania dokumentacji technicznej, powinien posiadać zdolność swobodnej komunikacji w w/w językach.
Często wynika to ze struktury organizacyjnej firmy i konieczności pracy w środowisku międzynarodowym, gdzie językiem pracy staje się wówczas język angielski. A dlaczego polski? Bywa, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach, że odpowiedzialny za projekt czy wdrożenie programista ma bezpośredni kontakt z klientem, czyli staje się również i on wizytówką firmy. Reprezentowanie zaś firmy zobowiązuje do przyjęcia właściwej, zgodnej z biznesowym savoir-vivre postawy, czyli profesjonalizmu w każdej dziedzinie, włącznie z dbałością o poprawność języka, stroju i manier.
Małgorzata Marzec, Specjalista ds. HR i PR, Manager Platformy Testów Rekrutacyjnych
![Praca kontraktowa w branży IT [© LVDESIGN - Fotolia.com] Praca kontraktowa w branży IT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Praca-kontraktowa-w-branzy-IT-111272-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)